Foto od Jana Cimbury

Při pátrání po starých podkladech  o modelech  se mi podařilo  spojit se s panem Janem Cimburou, velmi úspěšným členem  žehrovického klubu v padesátých letech (3. místo v juniorech na MR v Brně Medlánkách v roce 1949).  Bohužel se mi to podařilo o minimálně 10 – 15 roků později než bylo potřeba.  Stavební plánky a další věci z historie se už nedochovaly, ale dostal jsem 7 fotografií, které nabízím ke shlédnutí i Vám.

Fotografie č. 1 


Úspěšní  žehrovičtí gumáčkáři – foto z roku 1957 – 1958 (pokud se mýlím děkuji pamětníkům za zpřesnění).

IMG_0001

Fotografie č. 2


Skupinové foto s upoutanými modely. Emil Brauner  je na snímku s  rychlostním  modelem s pulzačním motorem vlastní konstrukce a výroby. Vpravo v horní řadě se domnívám , že není Ing. Schindler,ale Ing. Schubert.

IMG_0002

 

 

 

 

Fotografie č. 3


Tak se startovaly „gumáci“ do roku 1957.

IMG_0003

 

 

 

 

 

Fotografie č. 4


Snímek z mezinárodní soutěže z polského  města Zakopané (z druhé strany Vysokých Tater). Ten levý model není Neptun. Prosím, zvětšete si snímek. Uvidíte kabinku, jeden nosník mezi křídlem a vop, větší rozpětí křídla i vop a jiné zakončení konce křídla i výškovky.

IMG_0004

 

 

 

 

 

Fotografie č. 5


Zakopané 1953 – Radoslav Čížek s modelem Jana Cimbury.

IMG_0005

 

 

 

 

Fotografie č. 6


Snímek pravděpodobně  z léta 1953. Kratina s Neptunem a František Dvořák snad také s Neptunem,ale mírně upraveným. Snad  by se ještě po šedesáti  létech mohl rozpomenou a upřesnit tento model.

IMG_0006

 

 

 

 

Fotografie č. 7


Foto Jana Cimbury se Sokolem. Tato fotografie je  publikována v LM, 1950-1951, kdy je na prostřední dvoustraně plánek Sokola.

IMG_0007

 

 

 

 

 

V těchto dnech   pan Jan Cimbura  slaví narozeniny. Dovolte mi popřát mu hlavně  zdraví pohodu a  hodně optimismu. Patří mezi ty modeláře, kteří stavěli takové modely, které jsou pro nás  dnes inspirací .

                                                                                                                                            Honza Kypta

Doplněk:

Zdravím,po shlédnutí článku“Foto od Jana Cimbury“ bych mohl upřesnit u fota 4 levý model co drží Cimbura.Je to jeho model s názvem „ALA“.Je též  na foto 5. Nákres v LM53,strana 80.

Zdraví Ing.Drnec Milan,SAM 95/61.