Dva modely Franka Ehlinga jako inspirace

Pojďme se podívat na dvě konstrukce od Franka Ehlinga. Frank Ehling je modelář, kterého není potřeba představovat. Ostatně, někteří z vás létali korespondenční soutěž, která nese jeho jméno.

Na obrázku je Frank Ehling osobně, již jako technický ředitel AMA.

Nejprve se podíváme na model motorový. Byl publikován v časopise American Modeller v únoru 1958.  Název se pěkně rýmuje Lazy Daisy. Tedy v překladu Líná Daisy. Jenže tenhle model není příliš líný. V textu dokonce říkají „Možná to pro někoho bude frustrující, ale tahle Líná Daisy je zároveň hodně rychlá“. Model byl nadesignován pro kategorii Half-A. Frank potřeboval, aby takový model vystřelil do mraků a pak pěkně pomalu klouzal. Uzpůsobil tomu konstrukci, která je pevná ale na stavbu docela složitá. Je v ní mnoho nosníků. Přesto, model je úhledný a opravdu působí „jako žiletka“. (Alespoň na mě.)

V časopise byl i jeho základní náčrtek ale bez rozměrů.

Model má rozpětí 44 palců tedy 1117 mm. Motor v časopise nebyl uveden. Samotný plán pro časopis pak nakreslil Audrey Kocmman. Bohužel nerozkreslil vůbec profily. Takže je zde pouze kořenové žebro, které je zakresleno na trupu modelu. To samé je u výškovky.

Plán je možné stáhnout zde:

Druhý model je A2. Model byl poprvé zveřejněn v časopise Air Trails v roce 1955. Název modelu je Thermal Kid. Model byl popsán ve velmi krátkém článku. Pouze zde bylo zmíněno, že model je postaven dle pravidel kategorie Nordic A2. V časopise byl plánek zmenšen, pouze žebra byla nakreslena v měřítku 1:1.

Celkem pěkný model s prostorným trupem je možné díky překreslení zmenšeného plánku nalézt na Outerzone. Křídlo modelu, stejně jako výškovka, jsou plankovány balsou. Poměrně velká směrovka se dá lehce upravit na RC řízení. Zajímavostí jsou háčky pro uchycení gumičky, které drží křídlo. Tyto jsou ukryty v trupu. Model má dostatečně velkou směrovku, takže by neměl být problém takový model donutit k zatáčce 🙂

Plán je možné stáhnout zde:

Berte tyto modely jako inspiraci pro dlouhé zimní večery.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis American Modeller, Air Trails, Outerzone