Čížkův dvouplošník na gumu

Radoslav Čížek a dvouplošník na gumu? To asi málokdo tušil. Nikde se o tom Radek nezmínil, ani řádku v informačních listech. Hmm, to asi nebude tak starý model.

No zkrátka asi ten, kdo nebyl na přelomu osmdesátých a devadesátých let dítětem, asi netuší, že v časopise ABC vyšel Čížkův model, který byl dvouplošníkem na gumu. Když jsem hledal házedla A,B a C, ozval se pan Tomáš Pengl zaslal dokumentaci, a učinil krátkou vzpomínku. Dohodli jsme se, že jeho vzpomínku zveřejním.

Dobrý den, pane Hloušku.

Tímto volně reaguji na Vaši výzvu ohledně  plánků p. Čížka, které vyšly v časopise ABC. Na zmíněná malá házedla si pamatuji jen matně, avšak velmi dobře si vzpomínám na malý elegantní dvouplošník s gumovým pohonem, který se (jak jsem si nyní osvěžil) jmenoval Čmeláček. Konstrukčně pravděpodobně vycházel ze staršího hornoplošníku Velbloud, publikovaného tuším kdysi v Modeláři. 

Hned jak  tenkrát Ábíčko s plánkem vyšlo, pustil jsem se do stavby. Vzpomínám si, že můj model měl žlutý trup a bílé nosné plochy, možná s nějakými barevnými pruhy. Létal moc hezky – pomalu, klidně a stabilně. I přesto, že jsem v něm testoval tehdejší mizernou světle šedou gumu. Vlastně to byl asi jeden z prvních modelů dvouplošníků, který mi opravdu létal. Později jsem s modelařinou nadlouho skončil a zbytky trupu Čmeláčka šly spolu s dalšími díly volných modelů do kamen.

Nyní se mi podařilo na půdě nalézt ABC s plánkem, bohužel napůl zničeným. Co k tomuto modelu mám, Vám posílám na fotografiích v příloze.

S pozdravem a přáním příjemného prožití vánočních svátků.

Tomáš Pengl

Panu Tomáši Penglovi moc děkuji a také děkuji za vánoční přání.

Informaci o modelu umístím do přehledu modelů klubu LMK KŽ. Dle mého je to další cenný kousek do tohoto seznamu. Co mě ještě zaujalo je komiks, který je uveden na vedlejší stránce u plánku. Zkusím o něm něco zjistit.

Jiří Hloušek