Česká retro klasika z roku 1975 – Štír Zdeňka Sýkory

Chtěl bych se dneska podívat na českou klasiku. Tahle klasika nám spadá do období Retro RC větroňů. Kdo v té době byl již modelářem, asi tenhle větroň zná, i když jej třeba nepostavil. Abych vás nenapínal, jde o v názvu článku jmenovaný model Štír od Ladislava Haškovce.

Větroň má rozpětí 2550 mm. Hloubka křídla je 190 mm. Nosné plochy mají 53dm2. Délka trupu 1145 mm. Váha 1150 gramů a plošné zatížení 21,7 g/dm2.

Model byl publikován v čase Spartakiády v časopise Modelář číslo 6 v roce 1975.

Plán k dispozici nemám, je možné jej získat v e-shopu časopisu RC revue.

Co o modelu víme. Ladislav Haškovec se rozhodl navrhnout větší model, který by byl mnohem výkonnější než jeho první počin a to byl populární Lion. Model tedy dostal do vínku rozpětí přes dva a půl metru. Křídlo je poměrně štíhlé, hloubka je jen 190 mm. Kdo model postavil ví, že konstrukce křídla vyžaduje velmi slušné zacházení. Známé o modelu je to, že snadno fluttruje. Je tedy potřeba buď křídlo více vyztužit nebo potáhnout papírem, nejlépe dvakrát alespoň zespoda.

Zjistil jsem, že model postavil Zdeněk Sýkora ze Žatčan. Oslovil jsem tedy šéfa MK Alka a požádal jej o nějaké fotografie a zkušenosti. Zdeněk v podstatě obratem odpověděl:

Při výběru RETRO modelu jsem vycházel z archivu plánků, které máme v klubové dílně – časovému limitu odpovídaly – Lion, Šír a Leticia. Liona jsem nevybral nejen z důvodu, že je relativně malý, ale hlavně už jich po soutěžích dost létá. Leticia mě odradila nutností vyřezávání křídel z polystyrenu. Štíra měl v „osmdesátkách“ spolužák na střední a tak jsem se rozhodnul pro něj.

Pro motorové starty používám upravený (přidáno servo pro zhasínání motoru) dobový překližkový pylon osazený žhavíkem Modela Junior 2, který tahal mé větroně už na začátku 80. let. Pravdou je, že tato motorizace nemá šanci takto velký větroň dostat v povoleném časovém limitu do maximální povolené výšky. Tomu také samozřejmě odpovídají časy, které s tímto modelem létám.

Jak se ptáš na ten flutter, tak ten jsem zatím nezaznamenal. Ale zřejmě to bude z důvodu, jak píšeš, že si uvědomuji křehkost konstrukce tohoto modelu a tak se snažím s ním zacházet co nejjemněji.

  Z jihu Moravy zdraví

Zdeněk Sýkora

Ještě se podívejte na fotky ze stavby modelu. Současně Zdeněk model nafotil již hotový venku na letišti. Směrovku vyzdobil emblémem štíra 😊

Věřím, že Štír nikoho nezklame a bude si užívat letu s touto klasikou. Třeba na naší korespondenční soutěži.

Jiří Hloušek

Foto: Zdeněk Sýkora

Zdroj: časopis Modelář