Čas vánoc se blíží …

Mnozí z nás teď neopouští dílnu a jistě se na jaře pochlubí skvostnými modely. Jistě je proč. Pohled do kalendáře soutěží potvrzuje, že sezona bude pestrá a bohatá.

Za zmínku stojí například akce Pavla Hölzla seriál soutěží Sluka-cup spojená s historickými A-dvojkami. Věřím, že se zvedne účast soutěžících v obou kategoriích. Jelikož mě osobně jsou blízké A-dvojky, tak je podpořím nějakou cenou a pamětním pohárem pro nejúspěšnějšího pilota všech kol. Představa je, oživit tuto kategorii.

Také memoriál Radoslava čížka se dočká změn. Již to nebude simulace mistrovství republiky ale důstojnou oslavu naší přední osobnosti modelářského sportu. Opět využijeme letiště Raná z důvodů využití jedinečných prostor pro létání a zázemí.

Kategorie byly navrženy pořadatelem tak, aby se létalo na pohodu.

Počítáme, že po soutěži vytáhnete do vzduchu cokoli co létá a nebo zamíříte na svah. Budou připraveny i doprovodné akce včetně dobrého pohoštění a živé hudby.

V příštím roce nás též čekají dvě mistrovské soutěže v podání SAMu 78. Přeji pořadatelům hodně štěstí a věřím, že účast bude velká. Tudíž i v zastoupení našeho klubu.

To mě nabádá k tomu, abych se konečně vyjádřil, co by ředitel MČR 2019 k průběhu mistrovství v režii „devadesátpětky“.

Dlouho jsem přemýšlel jak to popsat. Ačkoli jsem neslyšel větší kritiku, tak největším kritikem jsem sám k sobě.

Přestože toto byla prestižní akce SAMu95, musel se náš malý tým doplnit velkým počtem nečlenů pro zajištění potřebných funkcí.

Většině z nich bylo poděkováno, ale ještě zmíním velkou pomoc kolegů modelářů z Varnsdorfu. Zajištění všeho potřebného mě stálo velké úsilí a nezbývalo času se zaměřit na zevrubnější kontroly soutěžících strojů, za což musím nést výtky od Honzy Kypty, kterému děkuji, za pomoc na přípravách a za to, že i přes bolest zubů přijel a pomáhal.

K míněným kontrolám.

Jaksi se již léta nenosí móda cokoli kontrolovat ani na soutěžích nejvyšší úrovně. Nevěřím, že někdo nepozná, s čím vlastně létá a jak je cinknutý model jeho kolegy. Bylo možné podat protest, ale nikdo tak neučinil. Taktéž starty ze země. Novinka zavedená letos v Itálii, zas tak novinkou nebyla. /viz pravidla/ Že model nemá podvozek či startovací zařízení je známkou toho, že neodpovídá právě zmiňovaným pravidlům. Jak jsem sám viděl u někoho „pseudovzlety” ze země věřím, že to poškozuje právě ty, kteří mají své modely dle pravidel.  Moje celá zkušenost by mohla být shrnuta do několika slov.

Soutěžit v tolika kategoriích ve třech dnech s omezeným počtem organizátorů utrpí vždy v kvalitě dodržování pravidel.

Než Vám popřeji hezké vánoční svátky a hodně štěstí v Novém roce, dovolte vzpomenout na kolegy, kamarády a modeláře, kteří nás během roku opustily.


Miloslav Hořava

Čestmír Vaněk

Jan Krátký

Jaroslav Macháček

Jaroslav Lněnička


Čest jejich památce!

Na závěr Vám přeji klidné prožití svátků vánočních a hlavně štěstí a zdraví do Nového roku a mnoho úspěšných letů v příštím roce.

To Vám přeje Roman Fousek