Byl J. Balej naším Jirkou Balejem? Aneb záhada „Racek-3 zvaný Mrkev“

Před nějakým časem, při toulání po internetu jsem narazil na pěkně vyvedenou maketu historického větroně Racek-3, zvaný „Mrkev“ dle červené barvy, kterou byl větroň natřen.

Jako malého kluka mne tento větroň uchvátil při návštěvě v Národním technickém muzeu, kam jsem se svým otcem zavítal. Tuším, že mě tenkrát bylo tak sedm. V podstatě ostatní letadla mě zas tak nezajímala, ale ten větroň, ten větroň, to byla nádhera. Vždyť to rozpětí je víc než patnáct metrů. Tenkrát mi připadal velice moderní (do té doby jsem viděl větroně jen obrázku). Netušil jsem, že vznikl v roce 1936. Zde je odkaz na historii na stránkách NTM.

Ale vraťme se k tomu internetu. Po letech jsem si pročítal historii tohoto větroně a právě jsem narazil na jeho model. Dokonce na stránkách Retroplane zmiňovali stavitele, nějakého pána z Holandska či Nizozemí. Našel jsem nějaké holanské stránky, kde model ukazoval a také zmiňoval, že to stavěl dle plánku jakéhosi J. Baleje. Tak to už mne zaujalo, protože J. Balej, to se dá spojit se jménem našeho dlouholetého člena a bývalého prezidenta klubu a také bývalého člena LMK Kamenné Žehrovice Jirkou Balejem.

Pověst praví, že J. Balej (nevím, zda to byl opravdu Jirka) v osmdesátých letech chtěl zmíněný větroň nakreslit jako model. Začal docházet do NTM a snažil se studiem zachytit konstrukci letadla. Kontaktoval i pracovníky NTM a požádal je o podklady. Protože žádné dostatečné neměli, doporučili mu kontaktovat  samotného tvůrce, pana Kantora. Tenkrát měli na něj spojení. Takže dle známého, že když neuspěješ u kováříčka, vydej se rovnou ke kovářovi, J. Balej kontaktoval pana Kantora. Ten mu ochotně podklady ukázal a plán mohl být nakreslen. Dnes bohužel Jirka Balej již nežije, ani pan Kantor. V NTM žádný kontakt na rodinu pana Kantora nemají. Stopa se ztratila.

Když jsem si tuto informaci na internetu přečetl, byla naštěstí v angličtině, nikoliv v holandštině, vyhledal jsem plánek, který byl na internetu k dispozici. Velmi mě to zajímalo. Je to plán na rozpětí modelu 3,1 metru. Vypadá velmi věrně a konstrukce křídel a dalších komponent je poměrně složitá. Skutečně to vypadá, že je vše zakresleno dle původních podkladů.

Zatím nedokážu říci, zda je to opravdu práce „našeho Jirky“.  Zkusil jsem se zeptat kolegů z klubu, souputníků, ani ti nevědí a netuší, že by Jirka něco takového vytvořil a natož postavil.

Nedávno nás kontaktoval jeden modelář, který potřeboval nějaké další podklady ke stavbě makety „Mrkve“. Reagoval na můj příběh z internetu, dokonce kontaktoval NTM ohledně kontaktu na rodinu pana Kantora. Bohužel neuspěl ani u nás ani v muzeu. Jirky se bohužel už nezeptáme.

Kdyby někdo z vás tušil, kdo byl ten neznámý J. Balej, dejte mi vědět. Rád bych tento hlavolam rozpletl. Nakreslit maketu větroně je dosti složitá věc, rád bych do této věci si vnesl jasno. Možná je to součástí historie LMK Kamenné Žehrovice, možná není.

Jirka Hloušek, tentokrát jako náčelník LMK KŽ

Pokud někdo z vás postavil nějakou maketu nebo polomaketu „dospělých větroňů“, pošlete nám foto. Rádi jej uveřejníme na našich stránkách. Bude to taková malá změna. 🙂