Benzinmotor Flugmodel

Na Memoriálu Radoslava Čížka se objevil zajímavý model. Na obloze připomínal spíše P-38 Lightning než historický model. Za kniplem modelu se vyskytoval Roman Fousek. Ostatně nikdo jiný takový pruhovaný model nemá.

Model Benzinmotor Flugzeug byl navržen v Drážďanech v roce 1937 Otto Michalickou. A to nebyl jediný takový letoun. Následovala dvoumotorová verze s jedním tažným a druhým tlačným motorem. Níže uvedený plánek je z ročenky Franka Zaice 1938. Je možné jej najít na Outerzone.

Ale Roman není jediný, kdo takový model postavil. V roce 2013 jej postavil a pokusil se zalétat pan Jaroslav Hybben z KMHH. Model osadil nejprve benzínovým motorem, později do modelu zabudoval dieselový motor. Stroj se nakonec zalétat nepovedlo. Při pokusu o let se projevila příčná nestabilita modelu a ten skončil v kotrmelcích na ploše. Je to velká škoda, protože stroj byl nádherný. Posuďte sami, model na fotkách pana Václava Davida.

Roman Fousek je velkým stavitelem historických modelů. V jeho malé dílně se rodí během roku spoustu modelů. Mezi nimi i velmi zajímavé modely bizardních tvarů. Můžete u něj vidět například gumáky od pana Jančaříka J-45, ale i RC One, který bohužel na memoriálu pro technickou závadu nakonec neletěl. Místo něj tedy jako náhrada letěl právě model Benzinmotor Flugzeug.

Model není zrovna dravec, který zapíchne svou vrtuli do nebes a vytrvale stoupá. Přesto model létá pěkně a je víceméně ozdobou takového závodu.

Se svolením pana Hybbena, autora fotografií pana Davida a Romana Fouska — Jirka Hloušek