4. kolo Sluka Cupu – kolo poslední

Když se ohlédnu za tímto víkendem, byl to pro nás Žehrovské a Kladenské takový neoficiální závěr sezóny. Sluka Cup byl neoficiální zavírání nebe. A nebe se nám odvděčilo mírným větrem a stoupající mlhou. K tomu se nám podzim připomněl poklesem teploty.

Když se podíváte na naší hromadnou rozlučkovou fotografii, tedy rozlučkovou fotku s letošním ročníkem Sluky, zjistíte, že většina účastníků jsou členy SAM95 a zároveň všichni členy LMK KŽ. Prostě taková malá klubová soutěž. Účastníků bylo 14, na fotce je jich pouze 13, já jsem byl za mobilem a fotil. Dohromady tedy největší účast ze všech soutěží Sluka Cup vůbec.

Létali jsme v neděli 11.10.2020 na dolním konci modelářské plochy letiště, vál jiho-západní vítr a přes mlhu jsme na druhé straně pozorovali počínání závodníků na odložené kladenské soutěži P30. Od počátku soutěže se všichni závodníci vrhli do závodění, v podstatě ani nebyl zájem o zkušební starty. Měřil pořadatel Pavel Holzl moje maličkost a později, když se soutěž rozproudila i Pavel Bačina, Roman Fousek a Jirka Hruška. Soutěž odsýpala a kolem poledního jsme byli hotovi. Během závodu se neobjevily žádné třísky, spíše drobné technické potíže. Roman Fousek létal se Saturnem (v závodě byly dva + jeden Saturn B) a po přistání vždy musel opravovat potah, který začal kostru Saturna pomaličku opouštět. Jirka Hruška u Thora utahoval táhlo výškovky a moje baterka v Saturnu mi pomalu naznačovala, že bych měl příště při nabíjení radši zacyklovat než jen dobít na další let.

Juniorská účast byla tentokrát veliká. Kromě Honzy Hrušky se Slukou, ve stejné kategorii závodil Marek Dovháňuk, Tereza Kostečková, Radek Bačina a jeho bratr Štěpán. V A2 létali pěkně Jirka Hloušek a Maruška Bačinová. V kategorii sluka si zalétala i jedna žena – Veronika Bačinová.

Před dvanáctou Pavel Holzl rozdal diplomy a Roman Fousek jako sponzor ceny, které za sponzoroval současně se SAM95.

V kategorii Sluka zvítězil Honza Hruška, na druhém místě byla Tereza Kostečková a třetí Veronika Bačinová.

V kategorii ARC-A2 zvítězil Jirka Hruška, druhý byl Roman Fousek a třetí Jiří Hloušek junior.

Krásná soutěž, kterou jsme si užili. Díky Pavle!

Mám ještě jeden komentář k danému závodu. Není důležité, zda člověk vyhraje, je to společenská akce, kde se dají probrat věci kolem klubu, letadel i třeba prací na zahrádce. Vládne zde pohoda a člověk si může zvolit tempo, kterým bude startovat. Sluka je velmi vhodná pro děti. Mohou si tady zazávodit, nebo jenom polétat. Nejde o žádnou mistrovskou soutěž, naopak, je to soutěž na získání odvahy, zkušeností a klidu pro létání. Doporučuji všem, kdo má ve svém domovském klubu někoho, kdo si chce postavit Sluku nebo historickou A2.

Těšíme se na další ročník, doufám, že vyjde počasí a hlavně, projdeme úspěšně přes období virů a virových opatření.

Jirka Hloušek