Zálet modelů, Velká Dobrá

Prvního května, na svátek práce, se na letišti Velká Dobrá konal zálet hned čtyř nových replik historických modelů. Neúnavný stavitel Vláďa Kostečka postavil se svými vnoučaty v jeho rodinném modelářském kroužku, hned dva nové Čížkovy Luňáky. Otec a syn Bačinovi postavili ARC A2 Mýval, konstrukce od pana Rohleny. Já jsem se snažil rozlétat Čižkovo Expe z roku 1954. Jediný, kdo už měl osvědčený model, byl Honza Hruška, který létal se svým, loni postaveným, Luňákem. Narychlo svolaná akce tedy znamenala, že se sešli hned tři Luňáci najednou a to nejen na zemi, ale i ve vzduchu, neboť jsme létali na dva gumicuky.
Mimo jiné model Luňák slaví tento rok 69. let od svého vzniku. Byl a je to jeden z nejstavěnějších modelů konstruktéra Radoslava Čížka a zároveň velmi úspěšný model na soutěžních kolbištích své doby i soutěžích SAM.
Vyhrál dvakrát Mistrovství Evropy SAM. V roce 2005 vyhrál s Luňákem Vláďa Kostečka. O dva roky později, v roce 2007 vyhrál s Luňákem ME SAM Jakub Dvořák.
A jak se to celé seběhlo? V úterý prvního května celý den foukal celkem silný vítr, já byl navíc až do podvečera v práci, takže když jsme s Honzou pozdě odpoledne vymýšleli, co budeme dělat, napadlo nás kolo. Až telefonát od Vládi způsobil, že jsme změnili plány, naházeli modely do auta a za deset minut už jsem šel natáhnout šňůry. Vítr se zmírnil a tak výšky z gumicuku byly příznivé. Všechny nové modely se ukázaly jako životaschopné. Luňáci létali od začátku bez velkých úprav, my s menšími A dvojkami jsme museli trochu laborovat s nastavením křídel a výškovky. Já s Expe navíc ještě s váhou a položením těžiště, což vyústilo v udělání a následném zalepení několika „montážních otvorů“ do balzového potahu trupu, abych mohl zredukovat a vyměnit táhla ke kormidlům. Mám tedy nakonec řízenou pouze jednu polovinu výškového kormidla ( tento nápad jsem viděl na pozvánce na soutěž v AMG Mýto 🙂 ). Další dva nové Čížkovy modely, kategorie ARC A2 – Saturn a Čáp postavil Jirka Hloušek, který ten den sice nelétal, ale předvede je na Memoriálu R. Čížka :-). A to je meziročně hezký přírůstek modelů konstrukce R. Čížka na modelářsko-historické, plachtařské, nebe.
Budiž nám bůh termiky, aeroklubovými plachtaři zvaný TERMOSKA, nakloněn!
Jiří Hruška