Volné historické modely poprvé v Jihlavě

Když jsem koncem minulého roku oprášil přátelství s jihlavskými modeláři věnujícími se volným modelům účastí na dvou posledních soutěžích Jihlavské ligy s mou letitou P-30, napadlo mě zkusit k některé ze soutěží přidat také soutěž volných historických modelů. Odladili jsme vzájemně termíny, a první vyšel na 16. 3. Bohužel již v pracovním týdnu před víkendem bylo jasné, že počasí je zásadně proti létání, a soutěž byla odložena na 6. 4.

Tento termín již vyšel. Nevyšla bohužel tolik účast, po omluvě dvou přihlášených závodníků z rodinných důvodů sešli jsme se jen 4 soutěžící. Dá se říci, že soutěž zachránili přátelé ze SAM 78 – barvy našeho klubu jsem hájil sám.

 

Začali jsme po 9 hodině, při ranní teplotě okolo 10°C vál JV vítr o rychlosti 2 – 4 m/s, což bylo přijatelné. Všichni zúčastnění jsme měli gumáky pro kategorii BV-1 (libovolný gumák s pevnou vrtulí), větroně tedy zůstali schované v autech. Adam Jakeš s Victoria Parker hned prvním startem letěl maximum 90 s a nasadil laťku, kterou jsem chtěl vyrovnat. Můj F-54 ale na „doutnáka“ přistál z cca. 15 metrů výšky 3 sekundy před dosažením maxima. Milan Drnec s CB 24 po vytažení modelu z bedny po zimní pauze spíše zalétával.

Vítr naštěstí nezesílil, naopak po slaboučké dešťové přeháňce zeslábnul a jeho směr se srovnal s dráhou letiště. Také vysvitlo slunce a začala se objevovat termika. V BV-1 jsme s Adamem Jakešem pokračovali každý dalšími dvěma maximy.

Slábnoucí vítr přesvědčil i Víťu Lacinu, aby sestavil svoji Vážku. Také zde je třeba model po zimě seřídit a porovnat. Já jsem vytáhl ještě Jestřába se „sklopkou“ pro kat. BV-2, abych jej při příhodném počasí a v odpovídajících prostorech pro létání „doladil“. Motorový let byl celkem v pořádku již z mého poletování na malé ploše poblíž mého bydliště, kluz a zatáčka v klouzavém letu ještě potřeboval doladit. Až doma jsem zjistil malé poškození směrovky – možná při transportu, možná na letišti, kde model ležel kvůli větru „vzhůru nohama“.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=J5BlB_3OyWM[/embedyt]

Rozdali jsme diplomy a ceny (reklamní předměty, lepidla a chmelené nápoje z Humpolce) a rozešli se domů.

Bude nás příště víc? Příští soutěž v Jihlavě již v sobotu 8. 6.!!

Miroslav Dvořáček 


VÝSLEDKOVÁ LISTINA Volné historické – 6.4.2019 Jihlava