Víkendové Pohárové soutěže

Původní myšlenka závodního víkendu v ose sobota Litomyšl – neděle Třebíč bohužel vzala za své koronavirovými opatřeními a nemožností komerčního ubytování. Jezdit na noc domů je nesmysl, rozhodli jsme se tedy, že sobotní soutěž proběhne za patřičných opatření v Litomyšli a nedělní soutěž v Třebíči bude korespondenční.

Sobotní Litomyšl překvapila počasím, přijatelný větřík, převážně slunečno, termika jen místy. Hurá!

Ještě před začátkem soutěže zkouším první letošní start s “céčkem“, nebo letos ještě neletělo, a navíc má nový motor. Nebyl jsem jistě sám, kdo s některými svými modely letěl letos poprvé až na této soutěži.

Ke kategoriím Pohárové soutěže jsou přidány i elektry ELOT, ALOT a Elektrorubber.

Je vytýčen prostor pro vzlety, neutrální prostor, a prostor pro přistání. Předpovídaný východní vítr se téměř nekoná, fouká spíš jih až jihovýchod. A jen mezi 2 – 5 m/s max.

Pokud se nemýlím, jednalo se o první soutěžní setkání letos s motorovými modely. Bylo třeba se neseskupovat, na startoviště jsme tedy byli jen po dvou. Žádné občerstvení, žádná káva.

Po deváté se začalo létat. Všechny kategorie kromě gumáků měly startovat ze země.  I přes příznivé počasí byly rány, dvě i v kat. OTMR-C – jedna fatální s hláškou “Alarm – ztráta signálu“, jednou praskly gumy…

V OTMR-C nasadil laťku M. Vaněk, kdy zaletěl 3 maxima (480 s). Nikdo ho s takovým výkonem nedostihnul. Překvapil Zdeněk Sýkora, který s dýchavičným Ohlssonem 60 v modelu Colossus V nikdy nenastoupal výše než do 70 m, ale v termice získal další metry a bylo z toho 3. místo!

V OTMR-AB všechny příjemně překvapil Petr Chvátal, který s poměrně malým modelem D.G.–73 s jediným detonačním motorem ve startovním poli se dvěma maximy (480 s) a dalším velmi dobrým letem zvítězil. Druhý byl K. Štorek, také se 2 maxy, ale horším třetím letem. Čtvrtý už neodletěl, protože v předchozím letu ztratil palivovou jehlu. Další umístění byla úměrná štěstí na termiku nebo smůle na technické problémy.

NMR jsme do Pohárové soutěže přidali až na letošní rok a vypadá být královnou! Alespoň co se týká počtu očekávaných účastníků. Motory jsou dostupné, obsluha a provoz obvykle “žhavíků“ je jednoduchá, stoupavost modelů nesmírná a zábava maximální. V Litomyšli z 8-mi zvítězil K. Štorek se dvěma maximy před M. Dvořáčkem a Z. Hanáčkem, každý s 1 maxem.

Zatím popelkou je letos Classic Texaco. V Litomyšli jen 3 modely. Někde ještě není hotovo či opraveno, někteří zůstali doma. Zvítězil K. Štorek s Berryloydem.

Také v elektrách bylo dosaženo spousty zajímavých výsledků.

První 3 v každé kategorii obdrželi diplom a láhev vína, již tradiční cenu za soutěžní úspěchy.

Fotogalerie z Litomyšle od Michaela Vosiky

Nedělní Třebíč korespondenčně utrpěla větrem. Dle přihlášek se mělo létat v Třebíči, Litomyšli, Jeseníku, Žatčanech, u Zdic, v Č. Budějovicích a u K. Varů.

Ráno přichází zpráva, že v Litomyšli se nelétá pro silný vítr. Dále se nelétalo také v Jeseníku a v Žatčanech. Důvodem byl vždy silný vítr. V tento den byla republika rozdělena, kdy na severu a východě bylo velmi větrno hned od rána, a ve zbytku republiky vítr zesiloval až po poledni.

V Třebíči létali jen dva místní – Pavel Bárta a Miroslav Dvořáček. Jihovýchodní až východní vítr začal na 2 m/s, k poledni zesiloval na 5 m/s. Později odpoledne už to na létání taky nebylo. Termika často nevypočitatelná, a tak některá maxima byla vyloženě o štěstí. Dvořáček nedolétal v kat. NMR, kde mu odešlo servo ovládající zastavování motoru, no závada byla zjištěna ještě na zemi. Časoměřiči – místní modeláři Karel Vávra a Vlastimil Bár.

Ve Zdicích – Černíně byla asi nejsilnější účast, 4 hoši. Vítr zesílil z 2 m/s na pozdějším zhruba 5 m/s. Pro technické závady neodletěl P. Hrubý v OTMR-AB a M. Tesař v OTMR-C. Všichni ale létali kat. NMR.

V Českých Budějovicích létal sám B. Matouš, jen kat. OTMR-C. Vítr z 3 m/s zesiloval na asi 6 m/s.

Také sám létal Gusta Bulín u K. Varů, jen v kat. NMR. I zde vítr postupně zesiloval.

V kat. Classic Texaco tentokrát nikdo neletěl.

Vzhledem ke snaze a výkonům zúčastněných tuto soutěž započítáme do Pohárové soutěže. Soutěží je celkem 7, počítají se 4 nejlepší výsledky, všichni tedy ještě mají spoustu příležitostí k dalším výsledkům.

Další, už 3. kolo Pohárové soutěže, se létá v sobotu 15.5. na modelářském letišti Mýto – Kařízek.