Víkend s historickými modely 4. – 5. 5. 2019

Cestování se pro některé stává stále více finančně náročné, proto spatřila světlo světa myšlenka dvoudenní soutěže. Nikoliv na jednom místě, ale v dostupné vzdálenosti. Některé kategorie „současných“ modelů tento způsob úspěšně praktikují. Proto jsme naplánovali na víkend 4. – 5. 5. dvě soutěže poblíž sebe, a to v v Litomyšli a v Třebíči. Tyto města dělí něco málo přes 100 km. Ze spousty kategorii si mohli vybrat „elektrikáři“ i „čouďáci“. Společná byla i pozvánka na obě soutěže.

Letošní nejisté májové počasí děsilo oba pořadatele, ale v sobotu ráno se v Litomyšli sešla skoro dvacítka soutěživců. Vítr foukal kolmo na dráhu letiště místního SLML (Spolek leteckých modelářů Litomyšl), což při šířce a délce plochy nebyla nějaká velká tragédie. Byla vytýčen část plochy pro vzlety a část pro přistání, aby nedocházelo ke kolizím startujících a přistávajících modelů. Hned po zahájení v 9 hodin se začalo létat. Kdo si pospíšil, neprohloupil. Již takto brzy ráno fungovala slabší termika, a to i nízko při zemi. S přibývající hodinou zesiloval také vítr, a termika byla dostupná jen ve velké výšce. Vítr okolo poledne dosahoval rychlosti přes 6 m/s, kdy již mnohý historik couval. Zaznamenali jsme tedy i několik nul za celý let po přistání do ječmene. Součástí soutěžního klání byla také Pohárová soutěž v kat. OTMR-AB, OTMR-C a Classic Texaco, resp. její 1. kolo z celkových šesti. Účast v obou třídách OTMR byla dle očekávání, samé známé firmy, jen v Classic Texaco mohlo být závodníků víc než jen 2. Na vině byl ale především sílící vítr, kdy někteří raději zůstali na zemi kvůli obavám z poškození modelu. Také elektry i ostatní nepohárové „spalovací“ kategorie se činily a bylo jen málo soutěžících v popřední výsledkové listiny, kteří nedosáhli alespoň na jedno maximum. Okolo 15. hodiny tedy mohla být soutěž ukončena a vyhlášeni vítězové. První tři v každé kategorii obdrželi diplom a láhev vína, jak je již v Litomyšli tradicí.

 

Večerní liják a předpověď větru strašila v Třebíči. Bohužel se předpověď vyplnila zcela a ráno ještě před zahájením soutěže severní vítr dosahoval rychlosti přes 8 m/s. K tomu se přidala zima, teploměr nevyšplhal ani k +5°C. Za této situace byla soutěž zrušena. V chaloupce modelářů z LMK Třebíč jsme ugrilovali a zhodnotili nachystané klobásy a rozjeli se k domovů. Občas počasí neporučíš, a úsilí věnované přípravě soutěže přijde vniveč. Je třeba ale ocenit, že snad všichni přihlášení soutěžící se – navzdory předpovědi počasí – dostavili! A nikdo kromě místních to neměl zrovna blízko!

Miroslav Dvořáček