Upoutané jednohubky

Poslední díl našeho upoutaného seriálu bude krátký. Podíváme se na upoutané modely našich kolegů. Jako první bych tady rád vzpomněl na upoutaný model Vladimíra Horáka. Tento model byl postaven v jednom exempláři a v československém časopisu nebyl nikdy publikován, kromě jediné fotografie autora a provozovatele modelu.

Plán byl publikován pouze v časopise Aeromodeler. Plánek nakreslil Radoslav Čížek. Celý materiál si můžete prohlédnout zde:

Vláďa Horák byl velice úspěšný s modelem Tipsy Niper. Byl s ním třikrát Mistrem republiky. Celé vyprávění naleznete zde:

Jako další jednohubku jsem si připravil upoutaný model – Combat Richarda Metze. I Richard si výjimečně odskočil do kategorie upoutanců. Jeho model byl publikován začátkem šedesátých let a naleznete jej zde:

Poslední člen SAM95, kterého zde zmíním upoutané modely nenavrhl, ale létal s nimi. O upoutancích jsem si povídal s Jirkou Veinfurtem a ten mi poslal fotografii modelu, se kterým kdysi létal. Doba pokročila, a tak model snesený z půdy nevypadá právě v kondici.

Pokud někdo z vás má k danému tématu co říci, napiště nám, a pošlete nám i své fotografie. Upoutanci jsou součástí historie, a i když momentálně nejsou z pohledu historických kategorií v kurzu, byla by velká škoda toto téma odložit někam hluboko do skříně.

Jirka Hloušek