Trojité vlákno Lee Renauda

Asi si říkáte, že jsem se zbláznil. Nikoli, pouze jsem použil doslovný překlad názvu modelu „Triple Thread“.

Modelů „tři v jednom“ bychom v modelářské historii určitě nějaké našli, a tak proč neukázat tento. Zvláště, když jej navrhl a létal Lee Renaud.

Model vyšel v roce 1955 v časopise Model Airplane News v červnovém čísle. Doslova se tady píše:

„Model je odpovědí na veliký problém mnohých modelářů, jak převážet a skladovat své modely.“ Základem sestavy je wakfield. Při použití stejného křídla a výškovky a stejných komponent trupu, dostanete model motorový (kategorie PAA-Load). K tomu jako bonus pak máte model pro volné létání.

Lee Renaud navrhl tento troj-model v roce 1954 a parametry odpovídá pravidlům AMA z let 1955 – 1956. Model ve všech provedeních má dostatek stability. Nevětší výhodou je pak tvorba náhradních dílů, právě z důvodů shodných komponent.

Profil křídla je modifikovaná NACA 6410 a 9. Pro VOP je to pak CLARK Y. Tuhost konstrukce jak křídla, tak výškovky, zajišťuje geodetická konstrukce. Trup je čtvercového tvaru a na modelu je pak umístěn tak, že jeho vrcholy jsou položeny vertikálně a horizontálně.

Pro wakefield je v dolní části trupu umístěna stojina pro start. Na VOP jsou pak kolíčky, které stabilizují model na desce. Pro Free Flight GAS model je stojina v zadní části trupu a tvoří s kolíčky trojnožku pro ROG. Model kategorie PAA Load má dvě kolečka.

Motor pro PAA Loader kategorii byl zvolen MCoy 0,49 Diesel

Pro Free flight GAS verzi to byl pak Atwood 0,49 nebo 0,51.

Závěrem chci říci, že model, který jsem dnes uvedl pro vaší inspiraci mě zaujal geodetickou konstrukcí. Pevnost křídla proti kroucení by měla být velikou výhodou tohoto modelu při zachování dobré váhy.

Mimochodem, víte že existuje Lee Renaud Memorial Library, kterou založila AMA?

https://www.modelaircraft.org/museum/research-collections/lee-renaud-memorial-library

Jirka Hloušek

Zdroj:  Časopis Model Airplane News

Outerzone