STŘÍPKY Z INFORMAČNÍCH LISTŮ

Asi jste si všimli, že četnost příspěvků na našem webu se zvýšila. V situaci, kterou všichni procházíme se ukazuje výhoda našeho klubového webu.

Tedy, že dokážeme být v kontaktu i na dálku. A protože se zatím nemůžeme vídat, řekli jsme si, že se vás pokusíme rozptýlit aspoň četnějšími příspěvky.  Já jsem si tentokrát vybral téma, které je mi blízké a které mě opravdu baví. Jak asi víte, historickému modelaření se nevěnuji tak dlouho jako většina z vás. Možná o to více mě baví pročítání starých záznamů a událostí, zapsaných v našem klubovém periodiku-Informačních Listech.

Nacházím tam věci, které jsou pro mě zajímavé i poučné. Člověk zjistí, že spousta záležitostí se neustále opakuje. Jako příklad uvádím žehrání tvůrců IL na to, že je málo zajímavých příspěvků od členů klubu. R. Čížkem počínaje a P. Bačinou konče.  Mě osobně se nejvíce líbí IL z počátku vydávání, vlastně IL které redigoval R. Čížek. Když pominu tu hroznou práci, kterou mu každé číslo muselo dát, v každém čísle nacházím něco zajímavého. Ať už jsou to plánky modelů, zprávy ze soutěží, ale hlavně jakýsi přidaný společenský rozměr. Fotografie, mnohdy spolu nesouvisející, z osobního i klubového života jak členů klubu SAM 95, ale i Čížkových kamarádů a známých modelářů z celého světa. Je to prima. Tu se dočtu, že klub shání plochu vhodnou k létáni, tu že nikdo nepíše příspěvky, jinde zase že pořadatelé nedodávají výsledkové listiny, že jsou opět opozdilci v platbě klubového příspěvku…

Nezměnilo se vlastně nic. Dokonce i 4 starty pro kategorii ARC, které jsme zavedli předloni do našich soutěžních pravidel na roky 2019-2022 už tady byly.

O čem chci ale hlavně psát, či spíš ukázat, jsou plánky, které mě zaujaly.

Pro kategorii ARC A2 jsem vybral plánek anglického modelu Thor z roku 1950 (IL 31). Tento model může létat současně ve dvou kategoriích, ARC A2 i ARC.

Zalíbil se mi natolik, že jsem ho začal stavět, spolu s další A2-Expe od Čížka, které je pro mě srdeční záležitostí. O stavbě obou modelů napíšu samostatný článek, až budu mít co vyfotit…

Další model, který mě zaujal je HE 46 z roku 1946 (IL 32) podle mě krásný model pro kategorii CRC Classic, navíc téměř kladenského původu.

Pro kategorii Classic (Antique) Texaco jsem zase vybral model z USA-The Folly (IL 18), protože model pro tuto kategorii by měl být, podle mého, kabiňák, nebo parasol, prostě nějak mi nesedí krkaté konstrukce z konce čtyřicátých let. Rozumějte, krkaté konstrukce a kulaté tvary se mi líbí asi nejvíce, ale pro kategorii Classic Texaco si představuji něco více classického 🙂

Jako poslední model jsem vybral plánek Čížkova gumáku Rainbow (IL 36) pro kategorii Electrorubber.

Model sice se složitějšími kormidly, ale jasného původu a ušlechtilých tvarů…

Informační Listy jsou pro mě stále zdrojem informací a inspirace a za to, že vychází nepřetržitě 27 let patří dík všem, kteří se o to zasloužili!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia