Starduster Sala Taibyho od Jirky Veinfurta

Podíváme se na další konstrukci vynikajícího amerického modeláře a konstruktéra Sala Taibyho. Model se jmenuje STARDUSTER a byl navržen pro kategorie A, B a C. Tento zajímavý stroj vznikl pravděpodobně v roce 1958. Ostatně, v magazínu American Modeller vyšel v srpnovém čísle právě v roce 1958.

Starduster je typický balsový model jednoduché konstrukce. Modeláře upoutal svou výkoností. Protože Sal Taiby byl velmi úspěšný závodník, předvedl s modelem již od začátku velmi pěkná umístění v různých závodech. Například s prvním modelem z této série 1/2 A Stardusterem získal druhé místo 16. února 1958 v Los Angeles. Pak následoval další závod 23. března v Taftu v Californii, kde se model umístil na všech třech stupních vítězů. Model startoval „z kormidel“ což se dnes v historických kategoriích nedělá. K tomu byly na plánu zakresleny i hliníkové trubičky, vlepené do výškovky a směrovky.

Konstrukce modelu odpovídala snaze co nejlépe zvládnout přechod mezi motorovým letem a kluzem. Salovi vadilo zhoupnutí modelu a ztráta výšky po zastavení motoru. Proto umístil motor na horní část trupu. S dobrým vyvážením a nastavením model přecházel bez tohoto zhoupnutí. Výkon v letu byl asi 5 minut. Pravděpodobně myšleno bez termiky. Model měl determalizátor v podobě výklopné výškovky. Časovačem byl doutnák.

Plán 1:1 je možné stáhnout zde:

Jirka Veinfurt se rozhodl tento model postavit. Model stavěl v prosinci roku 2022. Vše nafotil a poslal k nám.

Jirka model postavil s váhou 340g, Rozpětí jeho modelu je 1070 mm. Model pohání motor MP JET . 040 PB CLASSIC diesel. Potah je proveden, jako již tradičně, barveným vliesem.

Tak ať Ti to létá stejně dobře, jako Sal Taibymu, Jirko!

Jiří Hloušek

Foto: Jiří Veinfurt

Zdroj: časopis American Modeller, Outerzone