Sobotní soutěžní klání západního družstva v celoroční větroňářské soutěži SAM95.

Už na počátku února jsem avízoval kolegům, že bychom mohli zase odlétat soutěž. Po právu Jirka Veinfurt podoktnul, že meteorologové ohlašují na konec měsíce oteplení…Nikdo tomu samozřejmě nevěřil. Dva dny před termínem závodu slezl veškerý sníh a rosničky ohlásily teplé víkendové počasí. V sobotu ráno koukám z okna a vidím modrou skoro letní oblohu – říkám si „paráda“ – to se bude lítat!

Pocitově 10 stupňů a úplné bezvětří.

V 9 hodin vyrážíme na letiště, roztahuji gumicuk(mimochodem opravený o chybějící 3 metry gumy o které jsme se šidili v lednovém kole).

Na avízovanou 10 hodinu se sjíždí zbytek družstva ve složení Jirka Veinfurt, Míra Vaněk, Zdeněk Pašek a já..

Jirka ještě před závodem zalétává tzv. „Sirotka“ – A2 o které se mluví v jiném příspěvku. Jak je u Mistra Vichra klasika – letadlo letí na „první dobrou“. Ještě vyndal z auta malé pohoštění které upekla paní Veinfurtová – že zdravíme za tu dobrotu…

Takže mohlo začít soutěžní zápolení…

Kromě Zdeňka jsme všichni ostatní létali obě kategorie. Soutěž ubíhala rychle, já nasadil favorita JINX 1949 a nalétal všechna maxima…To se mi nikdy nepovedlo. Obrovská radost. Našli jsme místo vedle na poli nad kterým to „nosilo“ a tak se tam postupně všichni stahovali. Na výsledcích je to i vidět. Lítal jsem i A2 FM-199, ale to letadlo prostě nelítá…Takže jsem se rozhodl, že už se s ním nebudu trápit a bude k dispozici…Kdyby někdo chtěl…Pro příští kolo nasadím v A2  Čížkovo Supa. Zalétal jsem ho a snad bude dělat radost.

Jirka létal Havrana a zmiňovaného Sirotka. Míra létal Knitlovu A2 Mira a Formánkovic Albatrosa.

Zdeněk Pašek létal klasicky své Káně. Mimochodem Zdeněk nesoutěžně předváděl model Adebar Německé? konstrukční školy. Malý náhled plánu v přílohách. Moc pěkný model.

Za dvě hodiny bylo odlétáno. Ještě jsem složil právě dokončené samokřídlo Xernes a jali jsme se ho zalétat. Docela komedie, ale o tom až v následujícím příspěvku, který připravuji a bude obsahovat kompletní popis stavby od začatku do konce. Takže spousta fotek, videa. Nechte se překvapit.

Všichni se těší na další březnové kolo, které se vlastně skoro dá létat příští týden.

V neposlední řadě všichni spravně konstatují, že už by mohl covid odplout a mohli bychom se setkávat ve větší míře.

Takže! Trénujte a stavte modely.

Martin Křesadlo