Sobotní létání na Kladně

Dobrý den,
V sobotu 29.9.2018  na Kladenském letišti proběhly hned dvě soutěže historickách letadel. Tradiční soutěž volných historiků, Memoriál Franty Švarce a  soutěž RC větroňů Sluka Cup.  Obě tyto soutěže pořádají kluci z LMK Kladno. 
Zatímco Memoriál Franty Švarce, organizovaný Mílou Modrem, se konal již po deváté, soutěž Sluka Cup je letošní novinkou Pavla Hōlzla.  Počasí opět velmi příznivé, slunečno s mírným jihovýchodním větrem. Na startu Memoriálu Franty Švarce  se sešlo celkem 11 závodníků v kategoriích  větroňů, gumáků i motoráků. Volně létajíci větroně i gumáky lze vidět celkem snadno, ale historické volné motoráky jen tak nepotkáte. Byla to hezká podívaná. Termika fungovala a odlétané maxy znamenaly, že jsme se občas i řádně proběhli. Smolařem dne byl Mirek Rohlena, kterému jeho gumák se sklopnou vrtuli zmizel kdesi v lese směrem na Kamenné Žehrovice. Já měl jednou štěstí, neboť doutnák sice přepálil gumičku, ta se ale spekla a tak k vyklopení výškovky nedošlo. Naštěstí to nebylo ve stoupáku, tak jsem se jen prošel. Při dalším startu se mi můj Spartak, originál postavený před padesáti lety Jirkou Bělohlávkem, ustředil ve stoupáku a já jen trnul, aby determák tentokrát zafungoval. Zafungoval asi po třech minutách, kdy už jsem propadal trudomyslnosti…  Letadlo potom asi ještě půl minuty vrtalo k zemi a odměmilo mě krásným maxem s více než kilometrovou procházkou. Ani tyto lety ovšem nestačily na Vláďu Perglera, který opanoval obě kategorie větroňů. 
Souběžně s touto soutěží se létal i Sluka Cup. Pavel Hōlzl vymyslel vlastní pravidla, tedy krátká, měkká, guma se šňůrou, celkem 50m, 5 startů a max 2 minuty. Trochu se o tom na začátku tohoto roku, když soutěž představil, diskutovalo. Ale proč ne? Nemá ambice konkurovat soutěžím SAMu, soutěž „odsejpá“ protože nikdo moc netaktizuje a lety jsou krátké. Je to spíš přátelské polétání a Sluka je krásné, hodné, éro. 
Tady si dovolím odbočit. Trochu se divím a je to škoda, že Svaz modelářů ČR, místo akce Vosa, kde děti dostávají stavebnici málo létající Vosy s RC soupravou Jetti, nevymyslel akci  Sluka, kde by děti dostaly stavebnici solidně létajíciho a jen o málo pracnějšího modelu Sluka s levnější RC výbavou. Celé by to vyšlo levněji a všichni by si užili daleko více zábavy. Ale po bitvě je každý generál…
Tedy, se Slukou jsme létali čtyři.Pavlovi Hōlzlovi hned zpočátku vysadilo rádio, takže jsme se s Pavlem a Radkem Bačinovými podělili o bednu :-).  
A opět odbočím: Na přiští rok plánujeme v LMK Kamenné Žehrovice trochu změnu v soutěžích. Tradiční seriál  Žehrovické házedlo se dvěma koly na jaře a dvěma na podzim zůstává. Soutěž A3 Favorit Cup nebude. Nebude ani soutěž P30, kterou vždy s jedním kolem házedel pořádáme. Naopak, ke kažému kolu Žehrovického házedla přiřadíme klasickou soutěž kategorie A3.  Děti v modelářském kroužku v Kamenných Žehrovicích už staví Á trojky… Samozřejmě, Favorit je také A3, takže kdo bude chtít, může s nim soutěžit i nadále ( ale to budou jen otrlí, světa znalí, jedinci 🙂 ) Pavel Hölzl bude navíc v termínech Žehrovického házedla, které budou tentokrát vždy  v neděli, pořádat i Sluka cup, takže na letišti bude konečně živo!  Termíny Žehrovického házedla a A3, ale i termín Memoriálu Radoslava Čížka a termín MČR SAM RC modelů, které letos pořádá náš klub SAM 95 Bohemia, jsou již v kalendáři SMČR, podrobné informace a pozvánky budou na webu. 
Takže jsem to vzal, jak se říká, jedním vrzem! 13.10. je finále Žehrovického házedla i Favorit Cupu. V listopadu potom Výroční sněm SAM 95. Pozvánku s programem obdrží všichni členové SAM 95 Bohemia mailem, bude i vyvěšena na webu. Přijďte v co nejhojnějším počtu, bude se řešit několik důležitých záležitostí.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA Memoriál F.ŠVARCE 2018

Jiří Hruška, sportovní referent SAM 95 Bohemia
foto, jako obvykle, Michal Kohutič 🙂