Sobotní létání na Dobré

V sobotu 16.10. bylo téměř ideální modelářské počasí, které odpovídalo předpovědi. Tak již několik dnů dopředu jsem začal obvolávat kolegy modeláře, abychom se sešli na kladenském letišti. Tam byl kupodivu poměrně slabý provoz aeroklubu a leteckých škol, takže naše gumicuky natažené přes plochu neohrožovaly nyní žádný let. Sešlo se nás nejdříve šest, když to viděl náhodně kolemjedoucí Jirka Hruška, dojel domů pro modely a se synem za krátkou dobu natahoval další startovací gumu. Bylo téměř bezvětří, takže se létalo v naprosté pohodě, chování modelů ve vzduchu se dost podobalo jejich volným vzorům, létajícím před mnoha desítkami roků. Stoupáky již v podzimních dnech trochu ztrácejí na síle, zato jsou tyto oblasti vždy poněkud širší, dalo by s říci čitelnější, a lépe se v nich modely ustřeďují. 

Byl to požitek, vidět ve vzduchu majestátně plovoucí Sokoly, A dvojky Super Neptuna i Expe, velmi dobře si zalétal i Zdeněk Klíma se Slukou. 

Postupně jsme odměřili navzájem čtyři lety do korespondenční soutěže, pak ještě došlo na zálety dvou nových malých větroňů „Lion“, které patří již do kategorie „Retro“. Pro mne osobně se jedná o model z mého mládí, tehdy byl ale pro mne absolutně nedostupný. Nechce se ani věřit, že jeho autor L. Haškovec s ním létal již v roce 1972, takže se jedná o téměř půl století starou konstrukci. Věk však Lionu rozhodně neubral na výkonnosti, naopak ovládání VOP přidalo modelu na příjemném letovém projevu. A možná že se přes zimu tyhle dva Liony dočkají nějakého dalšího bratra. 

Před odjezdem následovalo ještě společné focení, a potom jsme se již všichni spokojeni začali v začínajícím šeru vracet ke svým domovům.

Josef Kubeš

Foto: Michal Kohutič

Zde je rajská galerie Michala Kohutiče