SLOVO PREZIDENTA 3/2021

Rok 2021 se nám překulil do druhé poloviny. Je čas na třetí letošní slovo prezidenta. Tentokrát bude aktuálně hlavně o soutěžích. Po nevalném jarním počasí se v červnu bůh Termoska slitoval a poslal nám spoustu krásných dní, kdy ve vzduchu letělo vše, jak se říká – i vrata od hangáru. To se náramně hodilo, protože některé soutěže z jara musely být přeloženy právě na červen. Ke všem soutěžím se snažíme co nejdříve zveřejnit reportáže, tak se nebudu opakovat. V případě mých dvou reportáží ze soutěží větroňů ale chci říci pár slov, protože ne vždy byly pochopeny správně.  Psal jsem o soutěži v Lipencích. Chtěl jsem, aby můj článek vyzněl vesele, protože jsem měl radost, že je Vláďa Kozák, kterého mám velmi rád pro jeho hřmotnou náturu, zdráv natolik, že si troufne uspořádat soutěž. Takových bardů (dříve bych napsal soudruhů) není mnoho. Budu se snažit slovo soudruh na našich stránkách omezit,  alespoň když budu psát o někom starším. Slovo soudruh neznamená komouš, stejně tak jako slovo nacionalista neznamená fašoun. Má reportáž z Lipenců nebyla kritika. Měla vás pobavit. Já byl v Lipencích s organizací spokojeny. Můj článek k Memoriálu R. Čížka  už mírně kritický byl. A to jak vůči mě, jako pořadateli, tak vůči některým účastníkům. 

Na Memoriálu jsme zavedli povinnost přihlašování předem. Je to pro to, že organizátor objednává další služby a bez známého počtu účastníků to prostě nejde. A platba startovného předem? Ano! Co je platné, když se na závod přihlásí třicet účastníků a patnáct se potom, den dva předem omluví?  To pro pořadatele nic neřeší.  Potom je druhá možnost. Mít štos univerzálních diplomů, vyhlásit soutěž v určitých kategoriích a kdo přijede soutěží. Nedávat žádné ceny, neshánět časoměřiče, neorganizovat žádné občerstvení, nedělat kontroly modelů. Soutěžící si změří vzájemně, na konci počkají na spočítání výsledků, první tři dostanou diplom a celkové pořadí se zveřejní na webu. Možná je to cesta do budoucna u jednodenních soutěžích. Ne ale u MČR ve formátu jaký je nyní.

Když už jsme u MČR.. To vzbudilo velkou diskusi. Přihlašování, platba předem, modely převážně 1:1.  U všeho by se daly nalézt argumenty pro i proti. Chtěl jsem, aby Mistrovství bylo důstojné, bez pozdějších tahanic a protestů. Prosím, kdo máte jakýkoli dotaz k průběhu soutěže MČR, napište nám na klubový email – pilotsam@seznam.cz připomínám – dotaz, ne radu jak byste to dělali vy.  Přihláška s platbou předem je samozřejmost. Měřítko doufám rozpoutá pozdější diskusi a pravidla na další roky se budou řídit názorem většiny. Uvidíme, kolik soutěžících se letos nakonec přihlásí. Každopádně pořádat Mistrovství republiky v kategorii, kde se nesejde ani pět soutěžících je nesmysl. Startovné „za model“ je vymyšleno tak, aby většina soutěžících měla soutěž levnější než dříve. Obzvlášť když někdo létá třeba jen  jednu nebo dvě kategorie.

PŘIPOMÍNÁM, ŽE UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK A ZAPLACENÍ STARTOVNÉHO JE 31.7.2021.

Přihlašovací formulář

K té diskusi nad MČR určitě přibude, aspoň u nás v klubu, otázka zásadní. Pořádat?  Kdo a v jakém formátu? Pro pořadatele je to pět dní dovolené, spousta starostí velmi dlouho předem. Desítky, možná stovky hodin příprav. Potom také nemožnost v klidu soutěžit. O tom všem budeme hovořit na výroční schůzi klubu. Proto už předem avizuji, udělejte si na svou účast určitě čas.

Létání obecně se stává složitější. Regulace od úřadů, hluková omezení, problémy s modelářskými plochami. Náš „otec zakladatel“ neřešil zázemí klubu. Ani SAM 95, ani LMK KŽ nemají dílnu, klubovnu, letiště. Jsme takové spolky jednotlivců. Na Velké Dobré se už pořádně létat nedá. Tedy dá, ale ne vždy, hlavně když je hezky. Pozemky v okolí jsou drahé a nejsou. A i když jsme stav pokladny navýšili o několik desítek tisíc, další staticíce až miliony nám na koupi plochy a vytvoření zázemí scházejí.

Klubový život je hlavně o lidech. Jejich vzájemném respektu a ochotě přiložit ruku ke společnému dílu. Jsem rád, že se to u nás začíná částečně dařit. Kluci a holky z Plzně jsou ochotní pomoci vždy a na Memoriálu se ještě přidali kluci z Lán. A také Drozdovští, ač vůbec nemuseli, strávili na Memoriálu dopoledne měřením. Všem, kteří něco dělají děkuji.

Pro povzbuzení pořadatelů soutěží mám na příští rok takový nápad – finanční  podporu ze strany klubu. Podmínky ještě probereme s klukama z vedení klubu.

A když jsme u těch akcí, nesmím zapomenout na připravovanou velkou výstavu ke stému výročí narození otce zakladatele, Radoslava Čížka.  Pořádá LMK KŽ ve spolupráci se SAM 95.  Tam bude také potřeba pomoci.

Takže tímto bych mé povídání zakončil. Čeká nás MČR a Výstava ke stému narození R. Čížka. Na podzim klubový sněm, kde budeme volit vedení klubu, řešit pravidla MČR a způsob  pořádání soutěží v příštích létech.

Přeji vám pevnou ruku při vypisování přihlášek na MČR a těším se s vámi na viděnou na letišti Raná.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.