Slovo prezidenta 02/2021

Dobrý den všem. 

Druhé letošní Slovo prezidenta je zde. Co se tedy od začátku března událo?

Pokračujeme ve skvělé spolupráci s obcí Kamenné Žehrovice. Bylo odsouhlaseno vyúčtování dotace 2020 a byla nám schválena dotace na rok 2021. Celou výši dotace, tedy 25 tisíc korun máme již na účtu. Tato dotace je primárně určena na organizování soutěží: Memoriál R. Čížka, MČR historických modelů 2021 a Podzimní Lánský historik.  Z klubové pokladny jsme zakoupili stan – přístřešek pro pořádání těchto soutěží a také jako hlavní stan klubu pro velké akce typu MČR a ME. 

Memoriál R. Čížka jsme museli bohužel odložit. Moc mě to mrzelo a bránil jsem se tomu do poslední chvíle. Bylo to spousta starostí, zařizování, korespondence… ale bylo proti nám počasí, hlavně silný vítr, a také plocha, kterou jsme měli domluvenou s Drozdovskými modeláři byla po dlouhých deštích silně podmáčená a díky tomu nakonec ani nebyla posekaná. Soutěž jsme přeložili a použili termín ve kterém mělo proběhnout ME. To sice oficiálně zrušeno nebylo, ale všem je asi jasné, že se konat nebude. Na Memoriálu R. Č. jsme stanovili povinnost přihlášení a také možnost platby předem na účet. Přihlášených bylo 30 soutěžících, což je na čistě větroňářskou soutěž číslo, které nemá obdoby. Platbu předem využilo jen pár jedinců, i když zaručovala startovné zdarma. Přihláška a platba předem je způsob, jakým se jako případný pořadatel budu ubírat i nadále. Je třeba si uvědomit, že příprava sebemenší akce vyžaduje spoustu času, energie a peněz a že vztah organizátor – soutěžící je v současnosti dost pokřivený. 

MČR historických modelů 2021 plánujeme opět na Rané a podrobnosti jste se mohli dočíst v informačním letáku na našich stránkách. Váže se k němu několik novinek. Za prvé, je to povinnost platby startovného předem, společně s registrací. Je to z důvodu, který jsem již zmiňoval u Memoriálu R. Č. Zde ještě znásobená o rozsah soutěže a výši finančního rozpočtu, který činí mnoho desítek tisíc Kč.  Myslím, že s tím nebude mít nikdo problém. Zvláště starší generace byla zvyklá se na soutěže přihlašovat předem a startovné platit předem buď složenkou, nebo penězi v obálce.  Další věcí, kterou je třeba si povšimnout jsou pravidla. Dva kluby SAM, působící v české republice mají pravidla odlišná. A pravidla MČR jsou průnikem těchto pravidel. Klub SAM 78 svá pravidla navazuje přímo na pravidla Mistrovství Evropy. Zde se ovšem ukázala bezzubost Eurokomitetu, neboť platnost pravidel ME skončila v roce 2020. Členské země, včetně ČR poslaly své návrhy na změny do nových pravidel. Bohužel Eurokomitet nejenže o nových pravidlech nejednal, ale ani neprodloužil platnost pravidel starých. Pro letošní MČR jsme tedy použili stará, neplatná pravidla MČR a k nim jsme přidali změny, které jsme jako ČR navrhli do pravidel ME a já věřím, že letošní MČR bude úspěšné. 

Jak jsem již psal, počasí nám letos nepřeje. Je dokonce nejhorší za posledních několik desítek let!  Přesto jedna akce úspěšně funguje, a to Velká korespondenční soutěž větroňů. Za chvíli budeme v polovině a jsem si jistý, že díky této akci se s větroni létá více než kdykoli předtím. 

Byl jsem se též podívat na pohárové soutěži spalováků. Je to vždycky prima vidět i jiné tváře a modely než domácí partu. Když jsme obecně u modelů, stále zjišťuji, jak malé je povědomí a chuť dodržovat nařízení o označování modelů. A zároveň s tím že nikdo moc nebere vážně omezení provozu rc letadel alias „dronů“. Tedy znovu upozorňuji, že každý, kdo si vybere, že svůj model označí kódem SAM 95, musí takto učinit pouze schváleným způsobem, viz článek povinné označování modelů, který je na našem webu.

Další problém je neznalost kde a jak mohu s modelem létat, tedy zakázané prostory, třeba v blízkosti železniční trati, obytných budov atd. a poslední závažný přestupek je výška letu modelu. Ta je v současnosti přechodně povolena na max. 300 m nad terénem, což sice nejde změřit, ale obávám se, že to stejně nikoho nezajímá. Také jsem osobně trochu ochladl ke kategorii CLASSIC TEXACO, která ke sice reálně historická, ale koukat se čtvrt hodiny na model, který létá na hranici viditelnosti, tedy řádově 500m nad letištěm, je vlastně nuda a navíc tam ten model nemá co dělat. Argument „v Americe to tak létají“ je nesmyslný. Rozdělení vzdušného prostoru v USA a ČR se diametrálně liší tím, že zatím co v ČR končí neřízený prostor třídy G ve 300 metrech, v USA končí neřízený prostor v 10 500 stopách, tedy asi ve třech kilometrech. Co je povolené v „Americe“, není možné u nás. 

https://dronview.rlp.cz/

Na závěr bych se rád dotkl téma osobní angažovanosti členů klubu. Naše členství je dobrovolné, až do letošního ledna nám nepřinášelo žádné materiální výhody. Mohli jsme být pouze hrdí na to, že jsme členy klubu s dlouholetou tradicí, který založil někdo, koho si vážíme. Od tohoto roku můžeme využívat klubovou registraci a tím se vyhnout zkoušce a personální registraci na ÚCL.  To je, myslím, dobrá služba za 100kč/rok. U pořádání soutěží vás vždy žádám o pomoc. Nejvíce peněz nás (SAM 95) stojí práce externistů, kterou by mohli členové klubu zastat zadarmo. Dodnes jsme si ve výboru nevyplatili jedinou korunu za práci, kterou děláme, a to hodlám změnit. Například Jirka Hloušek dělá naše webové stránky skvěle a stráví tím mnoho času. Někteří dělají a jiní se zadarmo vezou. To není fér.  To, že to ještě děláme takto je způsobeno tím, že nemáme hmotnou nouzi a že ještě máme elán to dělat. Ten elán ale mizí. Aspoň u mne.

Co mě opět nabíjí je pochvala a nabídky pomoci od pár členů. Ty musím pochválit zase já. Chci poděkovat například Frantovi Brožovi a Vláďovi Valentovi za to, že mi nabídli pomoc při organizaci Memoriálu R. Čížka. To samé a ještě více, neboť nám pomáhali již na MRČ 2020, je duo Jirka Veinfurt a Martin Křesadlo, kteří také vždy nabídnou pomocnou ruku. Prostě lidí, kteří zareagují na moje výzvy k pomoci a předem se přihlásí na výpomoc je pár, ale jsem jim neobyčejně vděčný, protože nemám pocit, že jsme v tom ve vedení sami. Nejsou to jen tito čtyři. O kom mluvím, ten to ví, ať už shání sponzory, nebo zařizuje bufet, nebo sám sponzoruje. Těm ostatním chci vzkázat: stopky pánové, ty udržíte každý, a ještě se uvidíte s kamarády… Tak si příště, až vás před nějakou akcí požádám o pomoc, řekněte: „kluci to dělají dobře, mají s tím spoustu práce. Doma stejně jen sedím, tak jim předem potvrdím pomoc, sednu do auta a zajedu na soutěž měřit. Udělám si krásný den na letišti, kouknu, kdo co postavil a kdo co rozbil a odpoledne, až se vrátím domů si řeknu, bylo to prima a příště pojedu zase!

Přeji všem krásný den. Těším se na viděnou na Memoriálu R. Čížka, MČR, nebo v Lánech, Neratovicích, či v Lipencích.  Přeji všem také zdraví, to je nejdůležitější!

Jiří Hruška, prezident SAM Bohemia z.s.