REPORTÁŽ Z MEMORIÁLU R. ČÍŽKA

Memoriál R. Čížka je minulostí!

Dnes, v sobotu 26.6. jsme odlétali Memoriál R. Čížka. Soutěž byla přeložená o měsíc. Původní květnový termín, nebylo možné létat kůli počasí a také pro nezpůsobilost letové plochy. Dnes to bylo o něco lepší. Přivítalo nás pošmourné ráno a promočená, čerstvě pokosená louka Drozdovských modelářů. Tedy, pokosený byl pouze pruh pro létání, který bohužel nesplňoval svými rozměry naše požadavky. V sedm ráno  jsme se sešli, rozbalili klubový přístřešek, natáhli gumicuky a čekali na první závodníky. Mezi tím přijeli Drozdovští vedení modelářkou Lídou, rozbili stan s občerstvením a složili několik pivních stolů a lavic půjčených z radnice. Já se svými soudruhy zatím připravil svačinové balíčky, Jirka Hloušek nastartoval pokladnu a tak jsme mohli přijímat první soutěžící. Ti se slézali jak švábi na pivo a v čase oficiálního zahájení jsem musel důrazně připomenout, že je třeba dodržovat stanovený harmonogram. Na nástupu jsme se dohodli, že vzhledem k předpovědi nebudeme létat na kola a také jsme kůli větru otočili směr startu. To byla dobrá volba, neboť jsme po celou dobu soutěže měli vítr z boku do čumáku a zároveň mohli soutěžící využít část posekaného pruhu jako startovní prostor.

Soutěžit se začalo krátce po deváté. Na nástupu jsem všem důrazně připomněl nutnost okamžitého stahování a rovnání gumicuků. Přesto někteří, zřejmě že nelétali na vlastních gumách, tohoto nedbali a tak se během soutěže mnohokrát rozmotávalo a stříhalo. Odnesly to tři gumicuky a nebýt náhradních silonů, byl by to celkem problém. Na měření byli určeni čtyři časoměřiči a tak se, hlavně z počátku stávalo, že soutěžící na časoměřiče čekali. To je daň za to, že se nelétalo na kola. Nicméně počáteční nervozita ustoupila, počasí se neustále vylepšovalo až bylo naprosto krásně a soutěž celkem „odsejpala“.  Odlétané karty se kupily a  na připravené tabuli se již po jedenácté začaly objevovat první celkové výsledky.  Drozdovští vařili kávu a čaj a měli v zásobě chlazené nápoje. Každý ze soutěžících a pomocníků dostal od pořadatelů svačinový balíček a lahev pití.  Ve dvě hodiny jsme mohli vyhlásit celkové výsledky. Jak vše dopadlo vidíte na přiložené výsledkové listině. Moje velká omluva patří Gustavovi Bulínovi, kterého jsme nesečetli a tím jsme jej připravili o diplom za třetí místo v královské kategorii ARC. Gustovi diplom, spolu s lahví vína  jako omluvu, předám osobně později.

Na Memoriál R. Čížka nepřijeli zdaleka všichni původně přihlášení a také ne všichni soutěžící  zůstali až do konce. To je bohužel častý jev na soutěžích a svědčí to nevychovanosti dotyčných, obzvlášť když odjedou bez rozloučení a omluvy.

Přes mírné nedostatky v organizaci i dodržování domluvených pravidel, hodnotím soutěž jako povedenou. Hlavně počasí bylo nakonec parádní. Vyzkoušeli jsme v praxi nový klubový stan – Trimm Party XL. Ten se osvědčil! Během soutěže nikomu neuletěl model, ani ho nikdo za letu nerozbil. Jen Martinovi Křesadlovi někdo neznámý rozšlápl větroň u auta…  Výkony byly celkem dobré, byť jsme se tentokrát obešli bez rozlétávání, které dává soutěži ten správný adrenalin.

Žádná soutěž se neobejde bez sponzorů a těch, kteří pomůžou a přiloží ruku  k dílu. Těm všem chci nyní poděkovat! Hlavní finanční sponzor soutěže je tradičně obec Kamenné Žehrovice. Ta našemu klubu pomáhá dlouhodobě a bez této spolupráce by jsme jen těžko fungovali. Velký dík patří Drozdovským modelářům za poskytnutý azyl, bufet a posezení a za poskytnutí dvou časoměřičů. Dále nám pan řezník František Kšána a jeho řeznictví sponzorsky dodali  luxusní klobásy, (mimochodem, František je nadšený historický modelář a nový člen našeho klubu). Další výrazný sponzor dnešní soutěže byl Martin Křesadlo, který vítězům jednotlivých kategorií věnoval certifikát na nákup deseti jím barvených archů vliesu dle vlastního výběru!  Zároveň nám Martim s přítelkyní a Jirka Veinfurt  nabídli pomoc při přípravě soutěže a od sedmi ráno pomáhali. A ještě nesmím zapomenout na kluky z Lán, tedy Vláďu Valentu a Františka Brože, kteří se nabídli a přijeli měřit.  O Jirkovi Hlouškovi nemluvě, ten zařizoval výrobu banneru, vytvořil návrh diplomu i loga soutěže.  Všem těmto jmenovaným moc děkuji, bez vás by to nešlo!

Tak tedy, šestnáctý ročník Memoriálu R. Čížka je minulostí. Jsme, jako organizátoři, zase o něco zkušenější. Vyzkoušeli jsme nové místo, nové postupy v organizaci soutěže… Soutěž pouze pro předem přihlášené – v tom budeme pokračovat. Platba startovného předem na účet znamenala soutěž zdarma – to využilo jen pár soutěžících. Ostatní zaplatili startovné na místě. Ti, kteří platili předem naopak dostali na místě startovné v hotovosti zpět. Na startovném jsme vybrali 1000 kč. K této částce jsme přidali stejnou částku z klubové pokladny a tedy celkem 2000 kč jsme poslali na účet pro pomoc občanům postiženým předvčerejší přírodní katastrofou. Nejen, že jsme si hezky zalétali, ale udělali jsme i dobrou věc!

Všem zúčastněným ještě jednou děkuji a se všemi se těším na Mistrovství ČR historických modelů, které ve stejné sestavě pořádáme na konci prázdnin na letišti Raná.  Připomínám – pouze pro přihlášené s předem zaplaceným startovným.

Děkuji a přeji krásné léto!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.

Rajská galerie Franty Brože

Galerie Vládi Valenty