Přeházení kategorií na ME SAM 2019

Ahoj všem (potenciálním) účastníkům ME SAMů 2019 v Italii!!

Chlapci italští se hluboce zamysleli a provedli rošádu v rozdělení kategorii dle jednotlivých letových dnů. 
 

„Dear national rappresentatives,

 
In order to manage airfield landing strip looking towards a higher safety level, we have decided some variations in contest schedule:To give a better safety level to OTVR contestants that will have the launching line in an upwind position with respect to other launching entries, we have replaced OTMR AB, Texaco Antique and ALOT with two hand-launched and smaller model categories as Speed 400 and Electrorubber. This way, no dangerous models will be taking off over OTVR contestants‘ heads.
We have also considered, keeping in mind last year entries distribution by category, in making some other changes as to have a more equilibrated quantity of contestants each day.
You will find as attachment the new contest schedule, so you can distribute it among your SAM members.
 
Sorry for the variations, kind regards,
 
Roberto Grassi“ 
 
Z přípisu od Roberta Grassiho vyplývá, že současný provoz motoráčků OTMR-AB společně s větroni by mohl být nebezpečný, a proto se v pondělí s větroni poletí 400 a Elektroruber. Tyto malé elektry asi tolik „neučešou pěšinku“ v případě kolize se zatoulaným větroňářem… . 
OTMR-AB se poletí v úterý, bohužel společně s NMR-2,5 a  Texaco Antique. Další program je tuším beze změny. Jak vidno, motorářů asi i v Itálii ubývá… . 
 
Miroslav Dvořáček