Přeborník Bicki

…a dovětek, alias bratr Milky…  

Na našich stránkách jsme zahraničních RC modelů příliš neukázali. Tak se budeme snažit to napravit. RC retro kategorie by mohla nabídnout i jiné konstrukce než naše. Na MČR 2021 se objevila zahraniční konstrukce a to americká. Jednalo se o model Sagitta. Musím říci, že mě to potěšilo, protože Renaudovy konstrukce jsou velmi pěkné, a tak trochu moje srdcovka.

Ale pojďme do Švýcarska, a také jednou nohou do Anglie. Důvod tohoto rozkročení je v tom, že model je švýcarský a plán byl publikován v Aeromodelleru číslo 6 v roce 1956.  Model vznikl někdy před rokem 1954 a jedná se o velmi úspěšný model. Konstruktér modelu je A. Bickel a model se jmenuje Bicki. Nejprve jeho konstruktér s Bicki uspěl v roce 1954 v národní švýcarské soutěži, kde A. Bickel obsadil celkově druhé místo. Dalším úspěchem byla účast v Mezinárodní soutěži RC modelů v roce 1955 v německém Essenu. Tuto soutěž konstruktér se svým modelem vyhrál. Na soutěži se startovalo na 200 metrové šňůře a přistávalo na bod. Tedy kombinovaná disciplína letu na čas s přesností přistání. Model byl ovládán vlastní soupravou, respektive je zmiňován přijímač, který byl elektronkový a vyvinul jej kolega z klubu Nievergelt, který je na níže uvedeném snímku se svým modelem Bicki.

Model je jednokanálový a jak píší v článku z Aeromodelleru, je v podstatě stavebnicový. Je zde možnost výměnou jednoho dílu v trupu sestavit model s pomocným motorem na pylonu. Rozpětí modelu je 213 cm (7 stop). Potažen byl Modelspanem i když redakce doporučovala Nylonový potah.

Doufám, že vás model potěšil, třeba to někoho inspiruje k postavení.

Mějte se krásně Jirka Hloušek

Zdroj Aeromodeller, Outerzone

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=5396