Pojištění

V dnešní době již bez pojištění nic nejde. Pojišťujeme se proto, abychom při nějaké události dostali alespoň nějakou kompenzaci nákladů, když už se nám něco stane. Také se pojišťujeme tzv. „na blbost“ a to nejen na něčí cizí, ale také na tu vlastní.

V případě, že létáte na soutěži pořádanou KLEM v kategoriích, které jsou oficiálně tímto sdružením evidovány a podporovány, platí vám pojištění, které KLeM pro své členy zajišťuje u pojišťovny Kooperativa. Leč ve chvíli, kdy si jdete zalétat soukromě, nebo na soutěž pořádanou například sdruženími SAM, žádné takové pojištění nemáte.

Mnozí modeláři to řeší tím, že se spoléhají na nějakou svou sdruženou pojistku, některé kluby to řeší zase tak, že pojistí své členy hromadně dle svých možností a výběru.

Já se na takové pojistky nespoléhám a proto jsem pátral po jiných možnostech. Kdo létá na letišti Velká Dobrá, pak ví, že mu pojištění domácnosti nemusí stačit. V určité fázi letu se totiž pohybujeme v ose dráhy 12/30 a to není úplně optimální.

Jedním takovým možným pojištěním je využít služeb pojišťovny Allianz. Tato nabízí svůj produkt „Pojištění letadel“. Tento produkt zahrnuje pojištění modelů do váhy 7 kg. Pojišťujete se na jeden rok a dle specifikace buď pojištění platí pro ČR nebo ČR a SR, případně celou EU. Pojistné plnění je do výše 1 000 000 korun. Pojištění platí jak pro sportovní akce, tak veřejná vystoupení a samozřejmě trénink, tedy létání kdykoliv a kdekoliv.

Celkově platíte, pokud se „upíšete“ něco kolem 900 Kč. 

https://www.allianz.cz/produkty/pro-firmy/letadla.html

Není to levné a tak jsem zapátral dál. Existuje tady možnost pojistit se u stejné pojišťovny, ale za méně peněz. Tímto je pojištění zprostředkované přes Českomoravskou modelářskou asociaci. Na jejich stránkách je pojednání o pojištění. Toto pojištění je možné uzavřít za poplatek 560 Kč, což je o něco méně, než v případě samotné Allianz.

Pak je možné z tepla domova vyplnit formulář pro uzavření smlouvy.

http://cmma.cz/pojisteni-modelu-letadla-1/

Po vyplnění formuláře obdržíte do e-mailu, který uvedete v žádosti, platební instrukce a informaci o tom, že na konci měsíce po zaplacení vám bude zaslán certifikát o pojištění.

Současně je provedena registrace vás, jako „člena asociace“ na stránkách s možností evidence všech vašich pojištění.

Něco za něco – chci tady upozornit na jednu věc a to jsou stránky s formulářem. Tento formulář není zabezpečený ani základním protokolem, tedy je to čisté http nikoliv https, žádný zabezpečený komunikační kanál. Zmiňuji to tady, aby jste si uvědomili, že ve formuláři se uvádí vaše osobní údaje včetně rodného čísla a tyto běží bez zabezpečení internetem. Pokud se od tohoto problému oprostíte, pak lehce pojištění uzavřete.

Jiří Hloušek