Pohled do dílny

Zdravím všechny příznivce modelařiny.

Přes zimní čas jsem tentokrát neulepil žádného nového historika, neb jsem měl v této oblasti zadané úkoly od rodiny. Přiblížím situaci: Mám v Třebíči vnuka Šimona, kterého bych chtěl vtáhnout do naší branže, pokud se podaří, bude to mít hoch trochu snažší. Materiálu a různé modelářské elektroniky mám k dispozici dost, a tak bych byl rád, kdybych mu toto řemeslo mohl v budoucnu předat. V dřívějšku jsme ulepili nějaké to házedlo Harry a A1 – Andulku, ale již to chce něco řízeného RC soupravou. A tak jsme v zimě dali společnými silami dohromady jednoduchý model Onanys – trochu upravený, s el. pohonem ovládaný nevyužitou soupravou FC16 na 35 MHz. Po karanténě by to mohlo začít lítat, hlavně aby netrvala dlouho.

Můj syn mi k 70. narozeninám štědře věnoval stavebnici polomakety Bücker BU 131 Jungmann. Je to v měřítku 1:4, rozpětí křídel 1850 mm, pohon benzín 33 cm3. Model mám kompletně hotový a čekám pouze na dodávku palubních zdrojů, které zajišťuje Mirek Dvořáček. Plán mám takový, že bych s ním chtěl letět v kategorii F4H na naší klubové soutěži v Třebíči, která se koná vždy počátkem června. Doposud jsem tyto soutěže létal se svým starým ale spolehlivým Piperem J3 Cub (toho jsem dostal od syna k padesátinám!) a tak dojde k výraznému omlazení. Takže na soutěžích SAMu budu muset fungovat s již známými a okoukanými modely. Minulou sezonu jsem nic nerozštípal, a tak snad to na letošek ještě vydrží.

Nicméně není nad to si od základu „vypižlat“, vybrousit, slepit a „načančat“ nějakého pěkného historika jakékoliv kategorie. Přece jenom to létá trochu pomaleji, ale za to mnohdy výš, a to také již bývá komplikace. Těším se, až budeme zase moct bezstarostně poletovat a s kolegy a kamarády sdělovat si zážitky z provozování našeho nepřekonatelného hobby. Vždyť čas strávený na letišti se nezapočítává do celkového času našeho života!                                           

 V příloze pár foto z dílny-původní garáž, ale pěkně zaskládaná vším možným… Však to znáte.

Pavel Bárta