Podzimní Lánský historik 2021

    Po únavných leteckých bojích nad ranským letištěm se vyznavači vrtulových modelů sešli na lánské modelářské ploše. Tentokrát jsem nechal na soutěžících volbu kategorií, ve které chtějí soutěžit ve snaze odlehčit již tak vypjatý rok nekončícího koronaviru.  Jen dvě podmínky pro přihlášení: přihlásit se do termínu a klubová příslušnost. To druhé krátce rozvedu. Každý člen SAMu má práva a povinnosti. Mezi povinnosti člena patří osobní pojištění, souhlas GDPR, klubová licence, označení UCL a dodržovat bezpečnostní pravidla. Za to vše spolek SAM 95 odpovídá a také nese náklady spojené s veškerou činností spolku.

    Ještě se vrátím k té bezpečnosti. Dnes jediná havárie / model Čochtan/ dalo by se říct, že už to tu jednou bylo –Bylo, ale dávno, jen toto se z té doby zachovalo:

Stačilo opravdu málo a došlo ke zranění. Pokud organizátoři soutěže trvají na dodržování bezpečnosti je to na základě právě takových to událostí, které vždy nemusí dopadnout jen boulí. Pojistka je vždy na místě ale není to všechno.

Vraťme se k závodu. I přes hrozbu dešťových mraků se soutěž odlétala  v čase 9:00-14:00 hodin.

Pár kapek soutěžící nerozházelo.  Ani Slávovi se v dešti nezkroutila dřevěná odpalovací rampa.

Patnáct soutěžících v osmi kategoriích pilně plnilo lánské nebe. I přes to, že letištní plocha byla vysečena na kvalitu golfového hřiště, se někteří rozhodly pro přistání mimo plochu do přerostlé lebedy. Tento výkon byl však hodnocen nulou.

    Při přepisování výsledků jsem si vyslechnul i diskuze u kávy ohledně měřítka modelů, výškoměrů atd. Doufám, že ve prospěch historických modelů. Když se mě během soutěže zeptal Martin Křesadlo, proč sem povolil start modelů z ruky, tak jsem mu odpověděl: to je to samé, jak bych zjišťoval jejich historický původ a stavební provedení.

Dnešní soutěž přece jen byla ve znamení klidného polétání a to se snad povedlo. Zásluhu na tom mají hlavně soutěžící. Také lánští borci Franta Brož, který posekal celou plochu a Vláďa Valenta za přípravu zázemí a funkci časoměřiče.

Včas byla též odhalena chyba počítače /Katoda- Holomoc/ a tak Tonda Calda mohl odjet s bronzem v kat. Old Timer 400.

S pozdravem Roman Fousek / za všechno může ředitel/

Výsledky je možné stáhnout zde: