Neratovický historik 2014, 24. – 25. 5. 2014

Po loňských neskutečných pořadatelských peripetiích, způsobených nepřízní počasí, jsme se v neratovickém modelářském klubu rozhodli jít tomu štěstíčku trochu naproti a již při sestavování kalendáře jsme přesunuli termín soutěže SAM95 na předposlední květnový víkend. V sobotu se u nás létají kategorie CRC – E- SPORT400 a CRC-E-OPEN.

Program soutěže tudíž rychle postupoval i přesto, že jej dopoledne dvakrát narušila krátká dešťová přeháňka. Pak už to bylo jen lepší a lepší a v průběhu nedělních letů modelů poháněných spalovacím motorem kategorií 1/2A TEXACO, CRC – CLASSIC, CRC – ATOM a TEXACO to byla úplná idylka. V neděli v rámci neoficiální části soutěže uspořáda lIng. Jiří Havel setkání bývalých závodníků kategorie volných motorových modelů tzv. “céčkařů”, jehož iniciátorem byl nejstarší člen RC modelklubu Neratovice Josef Mašek, bývalý aktivní závodník této kategorie. Bohužel Josef Mašek se této akce již nedožil. Nicméně nahromadění slavných modelářských jmen (J. Bílý, V. Hájek, Z. Malina, P. Matocha, J. Michálek, I. Paris, V. Patěk, Č. Pátek a L. Růžek) na jednom místě v jeden čas způsobilo v řadách soutěžích mimořádný rozruch a všichni si toto setkání užili.

Neratovická modelářská reprezentace pojala přípravu velice odpovědně a elektrokategorií se zúčastnila v hojném počtu. Se zbrusu novými modely létali Luděk Uher, Josef Mecera  a Antonín Pavlas. Štefan Petruš odlétal druhou soutěž s modelem Ollie a na domácí půdě zvítězil. V kategorii “Open” obsadil Antonín Pavlas druhé místo s modelem Amazoom 400. Model vzbudil díky netradiční koncepci, eleganci a letovým výkonům zaslouženou pozornost.  Naopak slabinou jsou v Neratovicích „spalováky“ a tak nás v neděli reprezentoval osamocený Václav David. Soutěž mu ovšem jak se říká „sedla“ a v kategorii CRC-Atom vybojoval vítězství a v kategorii CRC-Classic skončil těsně za čtveřicí rozlétávajících se závodníků. Tomuto úspěchu odmítal uvěřit a dokonce podezíral pořadatele z podjatosti  v jeho prospěch . Velice nás potěšili František Brož a Jan Týc, kteří dorazili soutěžit jak v sobotu, tak v neděli a to nebydlí zrovna za rohem. Hodně si to u nás užívali třebíčští matadoři Karel Ošmera a Mirek Dvořáček, kteří v neděli létali ve třech ze čtyřech vypsaných kategorií. Mistr Evropy Petr Svoboda létal v neděli  CRC-Classic a CRC-Atom. Škoda, že nedorazilo více modelů kategorie Texaco. Tyto létající skvosty jsou ozdobou každé soutěže. Vrcholem se tak stalo rozlétávání v kategorii CRC-Classic, do kterého postoupili Karel Ošmera, Mirek Dvořáček, Petr Svoboda a Jan Týc. Termika byla taková, že o vítězi muselo rozhodnout přesné přistání, protože jinak bychom na rozuzlení čekali až do večera. Vítězství si odnesl Petr Svoboda.

Ceny pro vítěze věnovali firmy Reca – distributor nářadí, JAF Holz Brandýs nad Labem – velkoobchod s dřevěnými materiály. Vítězové všech kategorií obdrželi stavebnice historiků z produkce firmy Star Models Vavřineč. Originální ceny v podobě modelářského medu věnoval neratovický včelař a modelář v jedné osobě Radek Kuneš. Poháry a medaile pro vítěze kategorií věnovalo AVZO Neratovice.  Co nás trošku zklamalo? Věřili jsme v daleko větší účast přespolních modelářů a doufáme, že příští ročník bude po této stránce výrazně lepší.

                                                            Jiří Hvězda a Ladislav Bušek, RC modelklub Neratovice

Výsledky:

Sobota 24. 5. 2014

CRC -E-Sport 400
1. Štefan Petruš, Ollie
2. Vladimír Kostečka, Ollie
3. Josef Mecera, Blazer

CRC -E-Open
1. Vladimír Kostečka, Asteroid 302
2. Antonín Pavlas, Amazoom 400
3. František Brož, Vega 7

Neděle 24. 5. 2014

1/2A Texaco
1. Karel Ošmera, Kerswap
2. Miroslav Dvořáček, Kerswap

CRC-Classic
1.Petr Svoboda, JU-2
2. Jan Týc, Hi-Spy
3. Miroslav Dvořáček, Paddys Wagon

CRC-Atom
1. Václav David, Můra
2. Karel Ošmera, Junior
3. Miroslav Dvořáček, Junior

Texaco
1. Jan Týc, Hi-Spy
2. František Brož, Cloud Snooper