Něco ke čtení

Momentálně se hrabu ve starých časopisech a dohledávám některé historické konstrukce našeho klubu (myšleno LMK Kamenné Žehrovice). Odhaluji to co jsem nevěděl, a možná občas i to, co bylo zapomenuto. Osobně nechci mít doma šílený archív časopisů, už takhle mám problémy kam s novými modely. Proto pomalu vyklízím sklep a budu dělat druhou dílnu s úložnými prostory.

Ale o tom jsem nechtěl psát, jen jsem chtěl vysvětlit, co dělám, proč to dělám a co pro to dělám. Ideální je mít elektronický archív, nebo se k někomu nabourat a odtud nasávat informace. Protože je jasné, že i vy jste zvídaví, rozhodl jsme se vám ukázat zdroj informací a kde bádat.

První takový zdroj jsou stránky RC Bookcase. Tyto stránky obsahují časopisy všech možných modelářských oblastí. Nalezne zde i český časopis Letecký modelář, jeho pokračování Modelář a nakonec i poslední variantu tohoto časopisu Modelář a modely. a také spoustu dalších, například Aerodeller. Samozřejmě archív není dokonalý a některá čísla chybí, ale jinak jsou ročníky kompletní. Když kliknete na odkaz, dostanete se na úvodní stránku.

Veškeré časopisy jsou v PDF formátu, takže stačí prohlížeč Adobe Reader nebo jemu podobný. Většinou takové prohlížeče na svém počítači máte.

Dalším takovým zdrojem může být anglický portál RC Library. I zde naleznete český časopis Modelář a také třeba polský časopis Maly Modelarz. Kliknutím na tento odkaz se na stránky podíváte.

Mimochodem se třeba dozvíte, jak vypadal Ray Monks v roce 1981. Viz jeho fotka z časopisu Modelář číslo 11 ze jmenovaného roku.

Oba dva odkazy jsem vložil na stránku užitečných odkazů.

Příjemné víkendové listování historií přeje Jirka Hloušek