MEMORIÁL DEN PO DNI

V uplynulém víkendu proběhl sedmnáctý ročník Memoriálu Radoslava Čížka.

Na letišti Raná  jsme se sešli už v pátek. Připravili jsme plochu, ubytování, kuchyň, narazili sud… jako již tradičně nás podpořil pivovar Starokladno. Tentokrát jsme vybrali ležák a byla to dobrá volba. Večer byl krásně vlahý, jen na západě se stahovala mračna. Bouře přišla rychle a byla to opravdu síla. Vítr lámal stromy a voda se lila z nebes.  Bohužel, déšť zničil i archy se seznamy soutěžících v jednotlivých kategoriích, které jsem neprozřetelně vyvěsil na vrata hangáru.

Sobota byla původně určena k soutěžnímu létání, ale z důvodu předpovědi počasí jsme soutěž již ve čtvrtek přeložili na neděli a tak jsme  měli volno. A udělali jsme dobře. Foukalo opravdu hodně.  Strávili jsme den v klidu, rozhovorech o všem možném a i na létání došlo.  K večeru jsme vyrazili s Romanem Fouskem na kopec a celkem hezky si zalétali na svahu. Na Rané se paralelně konal slet historických větroňů a tak se bylo na co dívat. Přijelo také pár dalších soutěžících. Večer nás bylo u piva více…

V neděli, chvíli po šesté ráno některé probudil zvuk modelářského motorku. To Jirka Veinfurt  využil slabého vánku a provětral volně létající motorák Tomboy. Před devátou se sjeli téměř všichni přihlášení soutěžící a tak jsme mohli celkem rychle začít. Ovšem nastala situace, kterou jsem zažil již několikrát. Na začátku se všichni vrhli do vzduchu, takže scházeli časoměřiči a navíc se zamotaly gumicuky, kterých bylo opravdu hodně. Nervozita stoupala a tak jsem, jako ředitel soutěže, zastavil létání, gumicuky jsme rozmotali a soutěž odlétali na šest startovišť. Také létání na kola se nám poslední dobou nedaří. První dvě kola jsme sloučili, potom to už celkem šlo podle plánu. Počasí bylo nádherné, stoupáky mocné a tak bylo s podivem, že se do rozletu dostali pouze dva soutěžící a to v kategorii ARC A2.  Putovní pohár za vítězství v hlavní kategorii ARC vyhrál podruhé za sebou  Pepa Hejsek. Pakliže vyhraje i za rok, tedy třikrát po sobě získá putovní pohár natrvalo. Taková pravidla nastavil před sedmnácti roky zakladatel soutěže, Vláďa Kostečka.

Ve tři hodiny odpoledne jsme vyhlásili celkové výsledky, rozdali diplomy a věcné ceny, zaplatili v bufetu, sbalili hrozně moc věcí a vyrazili k domovu. Zbývá jen poděkovat všem, kteří přistoupili na férová pravidla, přihlásili se, zaplatili startovné předem a přijeli si zasoutěžit. Potěšili nás všichni, kteří přijeli v pátek nebo v sobotu a užili si s námi společný víkend na letišti Raná. Děkuji sponzorům. Obci Kamenné Žehrovice za finanční podporu, Martinovi Křesadlovi za super ceny pro vítěze v podobě barvených archů Vliesu, Romanovi Fouskovi za obstarání sponzorovaného piva a pomoc v kantýně, Jirkům Hlouškovým za pomoc se spoustou organizačních věcí, holkám a klukům z časomíry a vůbec všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce. 

Těšíme se na vás opět za rok!

Jiří Hruška

Uvádíme krásné fotogalerie Vládi Valenty a Franty Brože