Lezec

Když se řekne lezec, mnozí mají představu něčeho takového…..

……a nebo něco takového…..

Ale protože jsme modeláři, tak se podíváme na něco takového….

Ed Konefes a jeho Climber

Lezec se anglicky řekne Climber. My se tedy podíváme na model spadající do kategorie „gumáků“. 

Když jsem přemýšlel o tom, že bych létal kategorii Elektro-rubber, tak jsem hledal model, který by byl nejen zajímavý, byl historicky ověřený a v našich krajích neobvyklý. Vydal jsem se hledal do amerických vod. Nakonec jsem tam objevil dva pěkné modely, s poměrně velkým rozpětím, potvrzených na stránkách amerického SAMu, že existovaly a byly postaveny před rokem 1950. Ale vše je jinak, a nakonec se této kategorie nezúčastním. Nadšení opadlo a vše je odloženo. Snad jednou, až budou pravidla poněkud „lidštější“ a nebude tato kategorie s nádechem monotypové soutěže. Ale, pojďme se podívat na model.

Vítězný model Nationals Open Division Event 1941 – Climber

Model byl navržen asi měsíc před soutěží v roce 1941. Model kategorie Národní otevřené třídy, byl připravován ve velkém spěchu. Ed Lamb a jeho bratr dokončil model ve 4 hodiny ráno před soutěží, která se konala v Chicagu. Oba věřili ve vynikající vlastnosti modelu a jeho obrovské schopnosti stoupat při motorovém letu.
V národní soutěži pak první let byl dlouhý více jak sedm minut, další pak více než osm minut. Při obou letech, model uletěl vzdálenost více jak 1 míli od místa startu. Celkem při třech startech Ed naletěl 1002 vteřin.

Do dané kategorie se přihlašovaly modely větších rozměrů, ve srovnání s wakefieldy. Rozpětí modelu je zhruba 45 palců – 1143 mm. Model byl vybaven sklopnou vrtulí.
Plán vyšel v Model Airplane News v Prosinci 1941.

Plán je zveřejněn na stránkách Outerzone.

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=436

Samotný model se dočkal i stavebnice, kterou vyráběla firma 4 K’S Model v Kalifornii a později The Midway Model Company.

V současné době je možné model získat jako stavebnici na stránkách www.bhplans.com,  kde Bob Holman nabízí laserem řezané díly dle plánu, který nakreslil Jim O’Reilly v roce 1998.

Ještě poznámka nakonec.

Snažil jsem se najít nějakou informaci o autorovi výše uvedeného stroje. Bohužel jsem nic kloudného nenašel. Naopak jsem jej málem zaměnil s jiným Edem Lambem, také modelářem, bývalým pracovníkem Boeingu (37 let), který ve svém životopise psal, že je často zaměňován za autora modelu Climber. Pokud by byl autorem on, navrhl by model v jedenácti letech. To ale není možné, jak píše.

Pro inspiraci napsal Jirka Hloušek