Lánský podzimní historik 2017

Jarní soutěž byla zrušena kvůli špatnému počasí, proto jsme sledovali vývoj počasí na sobotu 9. září. Naštěstí to vyšlo, pouze směr větru byl nepříznivý, a některé modely nedolétly na plochu.

Pro letošní rok jsme vyhlásili létání pouze na jeden den a to pro devět kategorií. Někteří modeláři však byli na jiných místech soutěžit, i tak se naší soutěže zúčastnilo 20 modelářů s třiceti třemi modely.

Modely se spalovacími motory – nelétaly kategorie Texaco a ½ A Texaco. V kategorii Atom se třemi maximy zvítězil Jaroslav Netáhlo z pěti soutěžících. V Classicu se stal vítězem Miroslav Valečka taktéž z pěti soutěžících. Pouze tři modely vzlétly v Nostalgii 60 a zvítězil Jaroslav Macháček.

V modelech poháněných el.motory v kategorii Open s největším počtem modelů 12, se s plným časem rozhodovalo mezi Miloslavem Hořavou a Ladislavem Vyskočilem, ale jelikož se jim nechtělo do rozlétávání, losem vyhrál Lad. Vyskočil. Kategorii E-400 jako jediný s maximy zvítězil Josef Hejsek, z pěti létajících. E-Wakefieldy létal Vlaďa Kostečka a plným časem vyhrál nad Karlem Vitnerem, kterému jenom 4 sec. chyběly do rozlétání. Výšková kategorie Alot, kde se motor vypne buď po 90 sec, nebo po dosažení 300 m byla pouze ukázkovou pro jednoho soutěžícího Josefa Hejska.

Vyhodnocení výsledků a předání diplomů zařídil ředitel soutěže Vláďa Valenta. Sponzorskými dary jsme se losem snažili odměnit všechny soutěžící. Velice hodnotíme výkon nejmladšího účastníka Adama Laburdy s modelem Stardust.

Velkým překvapením pro nás všechny bylo, že mezi nás zavítal konstruktér modelu Stardust z roku 1952, František Kratina, který patřil do modelářské party Žehrováků v padesátých letech a ve svých 85 letech zavzpomínal na to jak se tenkrát modelařilo.

Pro dobrou atmosféru jsme modelářům rozdělali oheň aby si mohli opéct buřta a posilnili se pro řízení modelů v rozvířeném ovzduší nad přistávací plochou.

Děkujem Jirkovi Vitnerovi za ukázku s jeho maketou Tatra T-201-OK-TAR

Dík všem kteří se podíleli na zajištění organizace této soutěže. Nezbývá než se připravit na příští rok, hlavně se domluvit, aby se nám nepřekrývaly termíny soutěží.