Lanškroun – Sázava, 5. 7. 2013

Pro letošní soutěž historiků v Lanškrouně pod hlavičkou SAMu 95 jsme zvolili termín 5. – 6. 7. 2013 a také nové letiště Jelikož na MRČ se pro nepříznivé počasí nepodařilo odlétat Texaca a větroně, nabídli jsme  druhý den soutěže v Lanškrouně Vladimíru Kostečkovi, aby bylo možno MRČ dolétat. Mírně jsme tím zkomplikovali létání některým soutěžícím, kteří nebyli schopni odlétat minimálně 3 starty ve všech kategoriích, kde se přihlásili.

Při zahájení soutěže přivítal ředitel soutěže Alois Hrabáček 20 soutěžících, dokonce k nám přijel i pan Ulf Mett ze Suhlu ze SRN. Všichni se těšili  na boje v Texacu, kde se přihlásilo celkem 15 modelů a  všechny se v Lanškrouně představily. Zájem mezi soutěžícími budila i účast „mistra Evropy ve větroních“ z Maďaska a hlavně jaký výsledek  dosáhne se srovnání s přítomnými větroňáři (bohužel do soutěže nenastoupil).

Před zahájením soutěže zkoušel Luboš Režný motor ve svém Texacu.  Při seřizování se mu podařilo vložit ruku do okruhu vrtule. Velká řezná rána ,vyžadovala lékařské ošetření. Luboš byl odvezen na 30 km vzdálenou lékařskou pohotovost do nemocnice v Ústí nad Orlicí, kde musel ještě dvě hodiny čekat na ošetření. Po návratu i s umrtvenou rukou a dvaceti stehy ještě stihl odlétat kromě Clasika i své soutěže s  velmi dobrým umístěním.

Soutěž byla pořádaná na novém letišti Lanškroun – Sázava. I když byla plocha pokosená, nepodařilo se pro Texaca vytvořit „anglický trávník“ a ne všechna dokázala odstartovat ze země za což se pilotům omlouváme.
Počasí po celou dobu soutěže bylo příjemné, dopoledne krásných 24 °C stupních, vítr foukal 5 – 6 metrů a postupně ztrácel na síle. Podobné počasí bylo i následující den, kdy se létala odložená soutěž MRČ.
Většina soutěžících se ubytovala na letišti ve Starém Městě a pokračovali ještě 7. 7. v Olomouci, kde další soutěž historiků pořádal Karel Kotrla ze Samu 78.

Na výsledkové listiny se můžete podívat v následujících odkazech Výsledková listina Lanškroun (doc) a Výsledkovka Lanškroun (pdf)

Jan Kypta

P. S.

Za poskytnuté fotografie patří dík Miroslavu Dvořáčkovi.