KORESPONDENČNÍ SOUTĚŽ VĚTROŇŮ – KVĚTEN

Tak, květen je za námi. Jak jsem se na něj těšil, tak mě zklamal. Počasí nestálo za nic. Déšť, zima a vítr způsobily, že dnů k odlétání kvalitních výsledků moc nebylo. Odrazilo se to i na účasti, i když ta nakonec nebyla tak špatná, jak to zpočátku vypadalo…

Jako první mi poslali výsledky kluci ze Slovenska. Létali hned prvního května a udělali dobře!  

Palo Rábek k tomu napsal:

Prajem dobrý deň a posielam výsledky za mesiac máj.

Predchádzajúce kolá sme lietali väčšinou ku koncu mesiaca. Tentokrát sme využili šancu ponúknutú od tety prírody a hneď sme sviatok práce oslávili lietaním. Počasie bolo nádherné, silne termické. Vidieť to aj na výsledkoch. Kde je termika, je aj klesák. Ale tá termika bola tak silná, že kto ju vystihol, v tretej minúte už musel kresliť po oblohe tanečné zostupné kreácie. Inak by model išiel na návštevu do nebíčka. Naopak, kto trafil antitermiku, nemal to ani za sto. Pretože nemám ambície obsadiť popredné priečky v tejto súťaži, rozhodol som sa radšej ju spestriť obmenou modelov. Do májového kola som zapojil málo známy vetroň maďarskej konštrukcie DARU. A v tomto trende budem pokračovať. Nechajte sa prekvapiť v nasledujúcich mesiacoch. 

Letu zdar.

Franta Machač poslal 28.5. tuto zprávu:

Ahoj Jirko 
Tak se konečně podařilo, sic jenom na polovic. Museli jsme změnit stanoviště a lítali jsme z polní cesty kde nejsou stromy a přistávali do obilí. Jinde už to nejde, všude je tráva a obilí.  Na louce kde jsme byli jako doma už je tráva až nad kolena. To by se nějak udělalo, ale počasí bylo celou dobu prostě děs. Buď pršelo, nebo foukalo tak kolem 10m/s, nebo všechno dohromady. Mezi tím už byla jenom tma. Dnes jsme to risknuli. Když jsme odjížděli tak foukal západ. Natáhli gumicuk a zjistili, že se vítr otočil na severovýchod, tak znovu. Foukalo ze začátku tak 3m/s, na konci se to znovu blížilo k šesti.  Dokonce spadlo i pár kapek. Tak jsme odlítali jenom velké větroně.  Štěpán trefil třikrát jasno a parádní výšky. Model mu při posledním letu nějak nechtěl jít do zatáček. Po přistání jsme zjistili, že mu odešlo jedno servo na výškovce. Naštěstí bylo zablokovaný ve středové poloze, tak to bylo dobrý.  Já už měl zataženo a bojoval s druhým modelem o každý metr.  Snad zítra se podaří odlítat A2-ky ze samokřídlem.

..nepodařilo a tak kluci Machačovi Á dvojky tento měsíc nezapíšou. 

Martin Křesadlo a Západní okruh létali o týden dříve, ale k odeslání výsledků se dostali jako třetí. Tentokrát bez komentáře a fotek. 

Zdeněk Hanáček poslal 29.5. tento komentář:

Ahoj,

v sobotu jsem létal 6.kolo korespondenční soutěže. Počasí nic moc, protože vychytat slušné počasí tento měsíc bylo zázrak, když nefučelo tak pršelo. Vyrazil jsem v sobotu odpoledne létat. Dal jsem ty čtyři starty mezi přeháňkami, vítr 4 až 7m/s se SZ, 8/6 oblačnosti a teplota 15 stupňů.

Následoval Pepa Hejsek:

Ahoj Jiří,

 posílám výsledky za květen. Odlétal jsem to dnes, protože v poslední době bylo stále velmi větrno. Konečně mám hotové Žehrovice 2, tak je to náhrada za Sluku (výkonově to ale velký rozdíl není). V pátek jsem ulomil ucho u Niké, tak jsem látal s Andromedou dnes navečer, ale to zase tolik nefoukalo a výšky byly menší – člověk je stále nespokojený…      

A poslední byli Bačinovci:

Ahoj Jirko,

květen jsme nějak nezvládli. Když jsme se dostali na letiště tak vzhledem k svižnému větru jsme proháněli jen RESky. Pokusili jsme se odlétat soutěž ve čtvrtek večer. Radek jezdí sice na kytaru, ale myšlenka byla, že vše připravíme začneme létat a až s Verunkou po 18 hodině přijedou tak do 20 h máme ještě spoustu času. Leč bohužel přijeli, ale už začalo pršet a déšť byl tak vydatný, že po dešti byla vysoká tráva tak mokrá, že se to už nedalo.

Zdeněk Sýkora tradičně naší měsíční korespondenci uzavřel, tentokrát bez výsledků:

Ahoj Jirko, jen abys na mě nečekal – květen vypouštím – ještě včera jsem to chtěl stihnout, ale nedostal jsem se k tomu.

Jestli se vám zdá moje květnová reportáž ošizená, může to být pravda :-). Nějak nestíhám, byť nic nedělám.. Jsem rád, že mi posíláte svoje komentáře, které s dovolením, bez vašeho dovolení, zveřejňuji dál. Myslím, že to je to, co je zajímavé. Moje stále stejné pindy, jak to ze začátku bylo hrozné a nakonec dobré :-)) už jsou trochu ohraná písnička :-). 

Takže tradičně děkuji všem, v červnu máme dvě soutěže větroňů. 12.6. Lipence a 26.6. Memoriál R. Čížka! Tak se těším. Buď na viděnou, nebo na vaše reportáže z Velké korespondenční!

Díky a buďte veselí!

Jirka Hruška 🍐