Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, srpen 2023

Měsíc srpen byl k nám modelářům asi nejpříznivější v celém roce, pokud se počasí týkalo. Bohužel někteří modeláři opět nestihli odlétat potřebné čtyři starty, především v kategorii „Retro“ je poslední dobou znatelná menší účast. Bohužel slova kritiky patří i na mne, měl bych správně jít ostatním příkladem. Na moji omluvu mohu však pouze říci to, že jsem většinu svého času důchodce věnoval sic také modelařině, ale v trochu jiné formě. Tedy v přípravě a výrobě stavebnic modelů letadýlek na gumičku především pro mladé začínající adepty modelčiny, do výroby byla zařazena i stavebnice jednoduché dřevěné motorové loďky. V podstatě se jedná o pokračování výroby firmy JKM vloni zesnulého Jiřího Kaliny, a ten by se na mne tam nahoře určitě mračil, kdybych se tomu nevěnoval dle jeho zásad.

Nejprve se tedy ozval Zdeněk Hanáček z Jeseníku:

dnes jsme odlétali šesté kolo korespondenční soutěže. Bylo horko a za tři hodiny na letišti jsme se pěkně připálili. Létání bylo jak na houpačce, ale dali jsme to. Vítr-to byl spíše vánek, vzduch přehřátý, tak to podle toho vypadalo.Do retro větroňů jsem nasadil nový stroj Thermal Hopper americké konstrukce z roku 1972. https://outerzone.co.uk/…per

13.8. od 11:00 až 14:15 hodin. Vítr z SV až JV 0 až 1m/s, 3/8 oblačnosti, teplota 31°C

Další zápis přišel od kluků z Mělníka, kde se vytvořil poměrně dobře létající tým kolem předsedy klubu, Jana Zelenky:

Zdravíme z Mělníka,

Prohřátého letním sluníčkem. Létání jsme si tentokrát rozdělili na dvakrát

Ve čtvrtek 17. srpna jsme vyrazili na devátou na letiště. Tentokrát jsme se rozrostli o nového zájemce a to Ing Láďu Krupára z Prahy. Domluvili jsme se, že odlétáme ARC a  RC retro.

Počasí bylo opravdu letní 25 – 29 stupňů, vítr 1,5 – 2 m/sec. Po půl jedenácté jsme to zabalili.

Další létání jsme si domluvili na středu 23.8. zase na 9,00 na letišti, teplota trochu nižší 22 – 24 stupňů, vítr  2 – 3 m/sec.

To jsme odlétali RC A-2. Tentokrát se Láďa Krupár omluvil.

Omezený počet soutěžících zasáhl do pořadí též ze Slovenska:

Dobrý deň prajem a pozdravujem všetkých účastníkov korešpodenčnej.

V Auguste sa podarilo odlietať iba Kamilovi Horáčkovi a Ľudovi Pecovi. A aj to iba v rámci majstrovstiev Slovenska RC historických modelov. Ja som sa poslušne liečil a teda o lietaní som iba sníval :-D. Tieto riadky píšem 3. septembra a s potešením konštatujem, že prvé lety za 9. mesiac už máme vo včerajšom olejovom ovzduší za sebou. Ale to predbieham, viacej napíšem a aj fotky dodám o mesiac. 

Buďte všetci zdraví a nech to lieta.

A závěrem ještě dorazily výsledky od kolegů z Blatné:

zasílám blatenský report srpnového kola Korespondenční soutěže. V pátek 25.8. jsme odlétali  OVTR (Petr Loula a Stan Stembera), A2 (Petr Loula a Pavel Fořt) a RETRO (Stan Stembera). Počasí bylo velmi příznivé s teplotami kolem 30 stupňů Celsia, JV vítr o síle 2-6 m/s.

Takže tedy celková zpráva je z tohoto měsíce poněkud kratší. Určitý vliv na počtu soutěžících mohlo mít i MČR pořádané až na konci tohoto měsíce, o zapsání výsledků z MČR však přes upozornění na stránkách SAM 95 požádal však kupodivu pouze jediný účastník.

Pojďme tedy odlétat září, kdy bývá počasí pro naše lehké modely s poněkud slabší pronikavostí proti větru jeden z nejvhodnějších měsíců. Snižuje se počet dní se silným větrem, odpadají postupně bouřkové přeháňky, ale termiky je pro nás ještě všude dost a dost.

Váš Pepík Kubeš