Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, říjen 2023 – závěr

Tak je odlétané poslední kolo korespondenční soutěže. Bohužel, se stále se snižujícím počtem soutěžících. A tak se stalo, že tenhle poslední soutěžní měsíc se již nebude zřejmě opakovat. Ale k tomu se dostaneme později.

Nejprve se podívejme na průběh jednotlivých létání.  První se ozvali kluci z Blatné, jako vždy s velmi přehledně zpracovanými výsledky na zvláštní příloze:

8. kolo korespondenční soutěže jsme v AMC Blatná odlétali v pátek 6. října. Počasí bylo opět velmi příznivé s teplotami lehce přes 20 stupňů, k tomu slabý západní vítr o síle 1-2m/s. Zvládli jsme odlétat ARC (Petr Loula, Stan Stembera), A2 (Petr Loula, Pavel Fořt) i Retro (Stan Stembera).

A po Blatné následuje popis situace od Mirka Bílka z Hodonína:

Dobrý den kolegové.

Soutěžní lety jsme odlétali v Hodoníně s kolegou Rosťou Janošíkem dne  17.10.2023 od 13:00 – 16:00 . Počasí, skoro jasno, jihovýchodní vítr o síle 1-3m/s, teplota 13°C. 

Rosťa Janošík a jeho retrovětroň  Amigo II. Letos poslední kolo nebylo na počasí nic moc. Vzduch už byl studený a k tomu vítr. No, počasí tak na pouštění draka. S pozdravem Miroslav Bílek Hodonín.

Ve druhé polovině měsíce odlétali kluci z Mělníka:

Ahoj kamarádi,

Tak jsou tady poslední výsledky z letošní korespondenční ligy. Člověk se ani nenadál a už je říjen. Včera 23.10. jsme si vyhlédli opravdu pěkné počasí a udělali si radost s pěkného polétání.  Teplota  těsně pod 18 stupňů vítr tak 1 – 1,5 m/sec.  A samozřejmě krásné sluníčko, které táhlo

Pěknou termiku. Krásně jsme si tady na našem letišti v Jelenicích  zalétali. Už se těšíme na nový ročník. Snad se nás bude  více soutěžících.

Je to sice brzo, ale všem přejeme do Nového roku zdraví a hodně modelářských úspěchů

Vlasta Macholda

Ivan Šebánek

Honza Zelenka

Modelklub Mělník

…a den po nich i Zdenda Cinert z kladenského klubu:

Zdraví Zdeněk Cinert,
dnes bylo pod mrakem pak od 15.45 drobný déšť Teplota kolem 14°C. Vítr velmi slabý západního směru.Termika žádná, z gumicuku šlo jen o kluz. I tak to bylo hezké oddychové polétání. Létal jsem bez přestávek mezi lety, počasí se zhoršovalo.

A poslední mail dorazil od Zdenka Hanáčka:

Ahoj Pepo,

Toto kolo korespondenční soutěže jsme taky odlétali na dvakrát. Kategorii OTVR  jsme odlétali na soutěži v Olomouci. Počasí vyšlo na jedničku nádherné babí léto. Vítr variabl do 1m/s, takže výšky z gumicuku bídné, ale i v té bídné výšce se dal zaletět max. Peťa mi to zase ukázal. Foto je na webu SAM 78.

Retro jsem odlétal v sobotu 28.10. Vítr foukal mezi JZ a Z  3 až 6m/s. Letiště bohužel nešlo použít, protože bylo plné plachtařů, tak jsem vyrazil na náš oblíbený svah. Akorát byl naprosto nevyhovující vítr pro tento svah, ale co. Nějak to odlétám, přece to nevzdám. Vítr vál podél svahu, tak jsem gumicuk natáhl na úpatí svahu a jdu na to. První start letím dvě a tři čtvrtě minuty. Koukám na oblohu a slyším pískot káňat, jdu na to, musím se držet vice od svahu a je s toho krásné maxo. Třetí start proběhl stejně. Poslední start byl lehce přes tři minuty. Nevěřil jsem, že se v takovém počasí dají odlétat slušné výkony. Nikdy by mě nenapadlo, že v této situaci a na tomto místě budu létat. Vše je to díky této soutěži. Člověk se musí vyhecovat a jít do toho. Moc vám děkuji za tuto soutěž. Už se těším na další ročník. Moc děkuji.

Bohužel však, soutěž v této verzi již nebude mít po rozhodnutí na sněmu SAMu 95 pokračování. Měla by být nahrazena jinými soutěžemi, trochu jiným způsobem hodnocení. Fakt, že počet soutěžících se ke konci značně zmenšil, je však nezvratný a viditelný na výsledkových listinách. Více k tomu jistě dodá Jirka Hloušek, a já vám chci všem poděkovat za dvouletou snahu, za posílání výsledků a spolupráci se mnou na sestavování těchto řádkům v každém soutěžním kole.   

A uvidíme se určitě dále, znova……   

Pepik Kubeš

Výsledky kola:

Ještě komentář než vyhlásíme vítěze

(Jirka Hloušek)

Protože jsem byl vyzván, abych také něco napsal, tak začnu statistikou. Po celou dobu soutěže nás trápil letos silný vítr. V minulých ročnících to byla větší pohoda. Osobně jsem se snažil zapojit také, ale můj volný čas a počasí mi to moc nedovolilo.

V kategorii ARC létalo celkem 19 modelářů. Druhé kolo bylo nejlépe obsazené, celkem 11 modelářů. 10 modelářů létalo v kole 3 a sedmém. Nejméně pak v kole osmém, tedy závěrečném. Evidentně došly síly a nadšení.

V kategorii ARC-A2 létalo celkem 22 účastníků, což je poprvé více než v ARC. A-dvojky jsou šikovné jak velikostně, tak pravidly. Je zde vše dané již pevně právě originálními pravidly. Kromě toho jsou skladné, vejdou se i do Velorexu. Nejvíce modelářů létalo ve třetím kole, kdy bylo ve vzduchu 15 borců Dalším takovým kolem bylo kolo čtvrté, kde létalo 12 modelářů. Nejméně to bylo 6 modelářů a to hned v kole prvním, pátém, šestém, sedmém a osmém, tedy posledním.

Retro je začínající kategorie. Neustále ladíme pravidla. Představa této kategorie je, že se létá s modely svého mládí. Každý něco má na půdě a jen to vezme a opráší. Realita je ale jiná, ne každý má něco na půdě a ne každý touží v této kategorii létat. Druhou takovou představou bylo, že se budou stavět modely někde z konce padesátých a třeba i ze šedesátých let. Jenže, staví se modely z konce sedmdesátých let. Není to chyba, odpovídá to našemu věku, v té době měl snad již každý nějaké to RC postaveno. Ale vraťme se ke korespondenčce. Létalo celkem 11 modelářů. Nejvíce jich létalo 8 ale ve čtvrtém kole jen dva skalní modeláři.

Myslím, že nejpravidelnější letec v naší soutěžil byl Zdeněk Hanáček a to dokonce ve dvou kategoriích, ARC a RETRO. Dalším byl Petr Loula z Blatné, který odlétal společně se Stanem Stemberou všechny kola v ARC. Petr pak ještě přidal A-dvojky. V A-dvojkách nikdo neměl všechna kola, nejvíce bylo odlétáno 7. Ale pravidelnost se určitě vyplatí a tak sedm kol odlétali Honza Zelenka, Ivo Šebánek, a Vlasta Macholda.

Všichni jmenovaní také zasílali příspěvky a fotky. To dělá tu správnou omáčku této soutěže. Moc za to všem děkujeme. Drželi jste vysokou úroveň informací. Je to samozřejmě svým způsobem řehole, odlétat a udělat fotky, napsat krátký článek. Ze své zkušenosti vím, jak je vše náročné.

Celkové výsledky

A nyní se dostáváme k vyhlášení vítězů. Takže, v kategorii ARC zvítězil Petr Hošek s 56 body. I když neodlétal všechny kola, jeho bodový zisk mu zabezpečil vítezství. Na druhém místě je Kamil Horáček ze Slovenska. Nalétal 47 bodů. Létal v soutěži se třemi modely a tak má bonusové body za model. Na třetím místě je Zdeněk Hanáček společně s Petrem Loulou. Létali pravidelně a skvěle, takže získali oba shodně 45 bodů. Kamil je překonal správnou taktikou, použít více modelů v soutěži.

(Omluva – Petrovi Loulovi jsme v první verzi článku upřel jeho třetí místo, za to se omlouvám a samozřejmě diplom dostane také – Jirka Hloušek)

V kategorii ARC-A2 zvítězil Honza Zelenka. Létal pravidelně a úspěšně sbíral body. Dokonce létal se dvěma modely, a tak měl i bonusový bod. Celkem získal 54 bodů. Jako druhý se umístil Zdeněk Cinert. Opět, létal dobré časy a ty mu zabezpečily  49 bodů Na třetím místě je Ivo Šebánek, který létal ve skupince v Jelenici, tedy s Honzou Zelenkou a Vlastou Macholdou. Získal 41 bodů.

Retro kategorie byl nakonec kořistí Zdeňka Hanáčka. Létal s modelem Harlequin, o kterém jsme na našem webu psali podrobněji. Získal 32 bodů. Na druhém místě je pak Honza Zelenka s 29 body. Třetí místo obsadil a již nepustil Pavel Rábek.

Všem vítězům ale i všem účastníkům gratulujeme!

Tím je ročník 2023 ukončen. Postupně vám připravím diplomy a účastnické listy stejně jako loni. Tedy pokud přežiji výstavu v Kamenných Žehrovicích a závěr sezóny v hale.

Máme za sebou 4 ročníky této soutěže. Původně byla soutěž vymyšlena pro všechny modeláře, kteří sedí doma, abychom pravidelně létali v době Covidu. Myšlenka měla velký úspěch. Kdo létal, těšil se na další kolo, kdo nelétal, těšil se na komentáře, výsledky a fotky. Letošní ročník byl těžký díky počasí, jak jsem již zmínil. Současně jsme zaznamenali klesající trend účasti. Účast klesala i přesto, že jsme v tomto roce započítávali odlétané regulérní soutěže včetně ME a MČR či Mistrovství Slovenska. Slibovali jsme si od toho, že si nahlásí výsledky i ti, kteří korespondenčku pravidelně nelétají. Nestalo se tak, i když i pravidelní účastníci z minulých let na takových soutěžích byli a létali.

Řešili jsme vše na našem výročním sněmu. Proto jsme se rozhodli další ročník korespondenční soutěže neotevírat.

Bude náhrada?

Nyní uvažujeme o tom, že bychom zkusili připravit změněný rámec soutěže. Chtěli bychom připravit bodovací soutěž ve stylu „Pohárovky“. Tedy vybrat několik soutěží a zde bychom vzali výsledky do žebříčku. Nabízí se závody v Lipencích, Memoriál Radoslava Čížka, soutěže na Panenčáku.  Na všechny soutěže může přijet i nečlen našich SAMů. Bohužel, tím bychom asi z naší soutěže vyloučili kolegy z Moravy, ze Slovenska ale i vzdálenějších končin Čech. Proto bychom rádi do takové soutěže zapojili i soutěže pořádané kluby jak na Moravě, tak na Slovensku.

Pokud někdo z vás, kdo jste si oblíbili korespondenčku máte nějaký další nápad, ozvěte se. Trochu sázím na Zdeňka Hanáčka a Pavla Rábka 😊. Tak uvidíme.

Loučíme se a těšíme na setkání s vámi.

Jirka Hloušek a Pepík Kubeš