KORESPONDENČNÍ SOUTĚŽ VĚTROŇŮ – DUBEN

Ahoj, shrnutí dubnového kola je tu!

Duben 2021 se nevyvedl. Počasí studené, choroba rozlezlá, soutěže zrušené… Ne však naše Velká korespondenční. Tady to žije, tady to létá, stoupá a padá. Tedy spíš stoupá. Výkony jsou u většiny soutěžících opravdu kvalitní. Nic na tom nezměnilo ani špatné počasí začátkem měsíce. Příští měsíc budeme přesně v půli. U většiny soutěžících se již začínají načítat body, neboť mají odlétaná více než dvě kola. Začíná to být zajímavé! 

Ale postupně. Dubnové kolo jsme zahájili hned na začátku měsíce já a Honza. Luňák i Sokol létali báječně a my pomýšleli na skvělé umístění.  Další létání proběhlo opět na Kladně. Reportáž jsem tradičně sesmolil obratem a ten den počasí nejlépe sedlo mému Thorovi. Následovaly tři týdny, kdy nelétal nikdo. Tedy nikdo v Čechách. Kluci na Slovensku podlehli chybné předpovědi a 15.4. soutěž odlétali ve větrném, ale termickém odpoledni: 

Zdravím a posielam výsledky za Apríl. Máme nového účastníka, Kamila Horáčka. Lieta s impozantným talianskym vetroňom Uranio.  Lietali sme 15 apríla. Predpoveď počasia veštila perfektné modelárske popoludnie. Nestalo sa. Rosničkári pohoreli na celej čiare. Obloha sa postupne zatiahla a vietor silnel a chladol. Ale v tom chladnom vetre dochádzalo k zaujímavému javu. Zrejme teplejší vzduch stúpal v prichádzajúcej studenej mase. Modely sa už pri štarte dostávali vysoko a na pozadí šedej oblohy stúpali bez krúženia rýchlo až do výšky, kde bol vietor už taký silný, že modely cúvali.  Ľudo dostával svoj model dolu dlhšie, ako maxo čo práve naletel. Ja som svoj posledný rozletový štart letel s maximálne potlačeným trimom na výškovke a ešte som musel tlačiť výškovku pákou, aby mi model neodletel po vetre. Bol by som letel ešte omnoho dlhšie, ale načisto premrznutý som po víťaznom boji s vetrom šťastne zosadol. 

Až 24.4. Létal Zdeněk Hanáček v Jeseníku a pochvaloval si počasí, já chválím výkony. Ten den létali i Plzeňští na letišti Bambousek (z této akce psal reportáž Martin Křesadlo) a též kluci v Dolních Nětčicích.  Já už jsem v tu dobu ležel doma s covidem a nebylo mi do zpěvu… V týdnu mi potom poslal své výsledky Pepa Hejsek, který ze svého výkonu také nebyl zrovna nadšený, ale je to starý mazák a jakmile přezbrojí ze Sluky na něco létavějšího, výkony půjdou raketově nahoru. 

Pavel Bačina s rodinou létali tradičně samostatně a to 28. dubna a tentokrát stihli pořídit i fotodokumentaci. No a k tradici se vrátil i Zdeněk Sýkora, který létal tradičně poslední, a to v předvečer čarodějnic, 30. dubna. 

Dubnové kolo je tedy již historií. Začíná to pravé počasí pro modeláře, tak doufám, že si ho všichni užijeme ve zdraví! S většinou z vás se v květnu uvidíme na Memoriálu R. Čížka. Bude to mazec, skoro šedesát větroňů. Doufám, že bůh plachtařů Termoska nám dopřeje krásný den a my vše organizačně zvládneme. 

Všem vám do dalších kol naší korespondenční soutěže přeji krásné výkony, žádné ztracené stroje a hodně zdraví!

Jiří Hruška 🍐