Kdo byl František Švarc?

Jméno, které se objevuje na pozvánce k soutěži dne 20. 4. 2013 pořádanou LMK 215 Kladno na letišti panenský Týnec bylo pro mne donedávna záhadou. Proto jsem poprosil pořadatele soutěže Mílu Modra, aby připomněl jméno modeláře na jehož počest se létá Memoriál.

Promptně jsem obdržel odpověď a pár fotografií. O panu Švarcovi jsem se dozvěděl, že František Švarc byl dlouholetý aktivní člen LMK 215 Kladno.

Pan František Švarc provozoval modely na gumu, soutěžní podle současných pravidel i historické, ale i modely řízené rádiem. Pokud sám nesoutěžil, podílel se na pořádání modelářských soutěží. Byl ředitelem soutěží volných historických modelů, které pořádal klub LMK 215 Kladno. V klubu LMK 215 Kladno dlouhodobě zastával funkci pokladníka. Měl rodinu v Praze. Tam také dále tam studoval Universitu třetího věku a přité příležitosti dovážel ostatním kladenským modelářům materiál z pražských prodejen a zajišťoval servis RC zařízení u pana Hnízdila.
Rád také stavěl a provozoval modely lodí, k vodě vozil i další lodní modeláře. Podílel se na vzniku dnes již tradiční modelářské výstavy a založil tradici zimního létání v hale SPŠ Kladno. Několik let vedl páteční modelářský kroužek v Labyrintu.
Tolik na připomenutí dobrého člověka a modeláře, kterého jsem sice osobně neznal, nicméně potěšilo mě, že vedl páteční kroužek přede mnou a že byl vždy rád ochoten se podělit o zkušenosti a také podílet se na nelehké modelářské organizátorské práci.

Proto přijeďte si všichni na Panenský Týnec zalétat, podíváme se na různé modely, popovídáme si a zavzpomínáme!

P. Valtera