Jinx – model z korespondenční soutěže

V našem závodním poli se objevují zajímavé modely, o kterých je škoda se nezmínit. Již v minulém měsíci jsme se zmínili o modelu JU-52 Jurije Sokolova, pak jsme se podívali na Sovětský model A2 alias Sirotka. Nyní se podívejme na další.

Martin Křesadlo má jeden nádherný stroj. Je to ten stroj s modrým trupem a křídly v barvě slonové kosti. Alespoň já se svým barvocitem to tak vidím. Martin získal model od pana Ivana Kratkoczkyho a provedl rekonstrukci. Dle mého se Martinovi rekonstrukce povedla.

Model se jmenuje JINX (čti Džings) a je z roku 1946 a autorem tohoto stroje je N.G. Marcus. Velmi plodný a šikovný modelář.

Model vyšel v časopise Aeromodeller z března 1949. Dle přiloženého článku byl model určen pro Thurston Cup pořádaný v roce 1946. Zde autor s modelem obsadil 6 místo. V roce 1947 na stejné soutěži skončil s upraveným modelem 5.

U nás pak byl uveřejněn popis a plán (o něco zjednodušený) v časopise RC revue číslo 9 z roku 2002 autorem článku Stanislavem Kačírkem a autorem výkresu Zdeňkem Kalábem.

Jak Jinx létá ukážeme na níže uvedeném videu. Myslím, že stroj létá velmi dobře a Martin má z něj radost.

Jméno Jinx v překladu znamená „Uhranout“. Myslím, že model má šanci uhranout i další modeláře.

Letu zdar!  Jirka Hloušek a Martin Křesadlo