Jak do Drozdova?

Slíbili jsme, že ukážeme, jak se jede do Drozdova. Jako první bych chtěl zmínit, že v ČR jsou Drozdovy dva. Jeden v okrese Šumperk a druhý v okrese Beroun, nedaleko známého hradu Žebrák (a také Točník).

My jsme se domluvili s modeláři LMK Drozdov v okrese Beroun, že využijeme jejich pohostinní a uspořádáme zde naší tradiční soutěž Memoriál Radoslava Čížka.

Drozdovští modeláři založili svůj klub v roce 1950. V dobách největší popularity tohoto odvětví měli více jak sto členů ve své základně a členové pocházeli nejen z Drozdova, ale i z okolí. Nyní stejně jako ostatní vesnické kluby mají členů mnohem méně. Velikou výhodou, kterou mají, jsou dohodnuté prostory k létání, tím jsou veliké louky nad vesnicí, které poskytuje místní JZD. Dohodu podpořil místní Obecní úřad, a tak Drozdovští mají nádherné prostory pro létání, aniž by se mačkali na letišti s „dospělými letadly“ jako třeba my ze Žehrovic či Kladna.

Na níže uvedeném snímku diskutuje můj syn s náčelníkem LMK Drozdov Václavem Pichlíkem o směru větru.

Jak se tedy do Drozdova dostanete?

Do Drozdova je nejlepší jet po Plzeňské dálnici tedy D5.

Východní cesta

Pokud jedete od východu, minete Beroun, Králův Dvůr a Zdice. Využijete výjezd číslo 34 na Žebrák. Vjedete do Žebráku a na „T“ křižovatce za místním rybníkem (po levé straně) se dáte do leva (směr Cerhovice) a po silnici číslo 605 (mimochodem původní Plzeňská), pojedete až ke křižovatce, kde zahnete doprava. Je zde samozřejmě ukazatel „Drozdov 1 km“. Projedete přes vesnici po hlavní, dokud nevjedete na křižovatku typu „T“. Zde zahnete do leva směr Týček a již se budete blížit k loukám, kde budou připravena startoviště.

Západní cesta

Pokud jedete od západu, můžete sjet již na výjezdu číslo 41 na Cerhovice. Po silnici číslo 605 projet po hlavní Cerhovicemi a dojet na poslední křižovatku v obci a odbočit do leva. Pak dojet do Drozdova. Pokud byste křižovatku minuli, nevadí, stačí dojet na další a opět zabočit do leva. Opět je značeno směrovou tabulí.

Kde budeme létat?

V Drozdově jsou k dispozici dvě louky, jsou vedle sebe, takže dle větru, podmínek a stavu terénu, se během dvou týdnů domluvíme, kterou louku využijeme.

Ještě uvádím GPS souřadnice pro ty, co mohou využít navigační techniku.

49.8688836N, 13.8275667E

Přikládám fotografie, které jsem při návštěvě pořídil. Brdy bohužel byly v oparu, takže si ten výhled neužijete.

Pohled na první louku, která je blíže Drozdovu

Pohled na druhou louku. Ta je větší.

Okolí

Nedaleko se nalézá hrad Žebrák

a pak ještě hrad Točník

Pokud by někoho přepadl hlad, jistě v obci Žebrák nalezne nějaké zařízení, kde mu jídlo zajistí, případně je zde samoobsluha Coop, kde nějakou pochutinu zakoupí. Jenom otvírací doba je poněkud omezená a to od 7 – 12 hodin.

V případě, že byste zajeli do Točníku, zde naleznete hostinec. Pokud mají tato zařízení otevřeno, dá se zde jídlo získat.

V samotné obci Drozdov je provozovna Coop, má ale otevřeno v sobotu od 7 hodin do 10 hodin. Je zde i Hostinec u Lisých, ale v současné době netušíme, zda má otevřeno či nikoliv.

V podstatě v dnešních dobách je lepší se spolehnout na vlastní kuchyni.

Doufáme, že se vám v Drozdově bude líbit.

Jirka Hloušek