Jak bylo na Memoriálu Franty Švarce 2020?

Cestování patří k významným položkám našeho soutěžního poletování s (nejen) historickými modely, letos o víkendu 12.-13.9. se tedy nabízelo absolvovat 2 soutěže za jednu cestu do D1, s přespáním.

V pátek jsem tedy narval auto modely (velké detonační Texaco + 3 menší RC historiky) a 4 volné modely, které převážím a nonstop skladuji (alespoň křídla) v rozměrných bednách z pětivrstvé lepenky. Na případného kolegu nebo jiný doprovod už místo nezbylo.

Po soutěži RC historiků v Lipencích, o které je zmínka také zde na stránkách, se tedy přemisťuji na letiště Velká Dobrá u Kladna, kde se bude v neděli konat 10. ročník Memoriálu Franty Švarce. Memoriál se měl odlétat již v jarním termínu, ten byl ovšem pro koronainfekci zrušen, a tak se létalo až teď na podzim.

Zde se pokouším znovu uvést do chodu Jestřába (gumák BV-2, kontr. J. Somr, 1953) po opravě přední části trupu. Motorový let na cca. poloviční natočení svazku je takový jaký byl před havarii, kluz je ale děsný v podobě „velmi těžký na hlavu“. A zase lepím…. Nic dalšího už do setmění nestíhám zkusit, ale křídla všech modelů nonstop upevněná v šabloně v přepravní bedně jsou jakousi zárukou, že “to“ ráno poletí zhruba stejně jako minule.

Po noclehu v Praze jsem ráno na letišti první, už před osmou. Sestavuji modely a dokončuji opravu neúspěchu včerejšího večera, o kterém jsem večer usilovně přemýšlel. Asi mi „něco“ chybělo pod odtokovkou u výškovky.

Na soutěž se sjelo nečekaně velké množství modelářů. Zaparkovali jsme na jižní straně letiště zhruba uprostřed, neb předpověd na dopoledne slibovala slabý jižní vítr, který se má stáčet na západní. Vše do rychlosti max. 3 metry. Do zahájení soutěže se ovšem vítr motal všemi směry. Současně s historickými volnými modely se létal i SLUKA CUP, kde kromě Sluk létají i A-dvojky a Vosy.

Po zahájení soutěže jsou k dispozici 4 časoměřiči, takže nevznikají fronty.

Volné motoráky CV mají dva zástupce. Martin Křesadlo s modelem Tyger Rag poháněným motorem Letmo MD-2,5 už viděl tento model letět skoro 5 minut v Jihlavě po nedorozumění s časovačem pro determalizátor, a tak létá na jistotu s nastaveným kratším časem. Z technických důvodů mu bohužel odpadá jediný soupeř (dokonce si ho i dovezl) Jirka Veinfurt, který nerozchodil motor. Jirka bude muset šáhnout hlouběji do kýble s dvaapůlkami, a model Fifteen vybavit spolehlivějším strojkem.

Větroně létají jen kat. AV-2, tedy A-dvojky, s měřeným maximem 120 s ze šňůry 50 m. S platným výsledkem odlétali 3 soutěžící se 4 modely. Zvítězil Braha Pavel s modelem Sans Egal před Brahou Zdeňkem s La Mouete a Michalem Kohutičem se Strakou.

Gumáci byli početnější, v kat. BV-1 (pevná vrtule) létalo 7 modelů, v kat. BV-2 (sklopná vrtule) odlétalo 5 modelů.

V BV-1 jsem zvítězil já třemi maximy (90 s) s modelem Kestrel, (konstr. Ian Dowsett, anglický soutěžní Wakefield z r. 1951 – o modelu již byla zmínka před časem na těchto stránkách). Na druhém místě skončil Petr Valtera s podstatně menším Skřivanem, třetí místo obsadil můj druhý model Ipro 304 Kos.

V BV-2 (sklopné vrtule, maximum 120 s) byly výsledky ještě těsnější: Zvítězil Dominik Hošek s Hepcatem před Františkem Tichým s Fugitivem a Jardou Drncem s Mistralem.

V takto ideálním počasí se podaří zalétat soutěž jen málokdy. Modely nebylo třeba stíhat kdovíjakým sprintem, přitom větroně se nechaly vytáhnout až nad hlavu a pro gumáčky je takové počasí skoro balzám. Někteří další modeláři využili “cvrkot“ na letišti k polétání i s jinými volnými modely než jsou historici.

Po vyhodnocení soutěže z letiště mizí jedno auto za druhým, až zase zůstávám sám. Balím a jedu těch 200 km domů. S Jestřábem jsem neletěl, je třeba ho doseřídit v klidu v dílně a pak někde na letišti. U nás to nejde, všude je ještě na polích min. třímetrová kukuřice.

Dne 3.10. se koná Mistrovství České republiky volných historických modelů na letišti Hořice v Podkrkonoší. Pořádá jej letos SAM 78, je vyhlášeno ve všech kategoriích (větroně AV-1,2,3, gumáky BV-1,2,3,min a motoráky CV). Podmínkou pro to, aby se ta která kategorie na MČR letěla, je přihláška min. 5 modelů v kategorii. Tak neváhejte s přihláškami!

Miroslav Dvořáček

Doplňujeme fotky Honzy Vrby, které uložil na Rajče.