A-dvojky jdou do vzduchu 2

Fiala 56 nebo Aloš 10 ?

Tentokrát mám pro Vás krátké povídání o A-dvojkách, které jsem objevil v časopise RC revue, na které mě upozornil jeden kolega.

Obě historické A-dvojky, a tentokrát to jsou opravdu A-dvojky, postavil a nakreslil Alois Šild.

Začnu historickým větroněm kat. A2 s názvem Fiala 56.  Alois Šild v článku uvádí, že tento model v roce 1956 postavil dle podkladů Josefa Fialy na instruktorském kurzu v Kralupech.

 

 Jednoduchost stavby, jako jsou rovné přímky trupu, potaženého balzou, (v dané době slabou překližkou) a obdélníkové křídlo s profilem CLARK-Y s rovnou spodní hranou, taktéž použitý i na výškovce, napovídá, že by to mohl být vynikající vstup do létání mladých a začínajících modelářů. Nejen do kategorie volných, případně i RC historických modelů.

Inspirován Fialou 56, kreslí Alois Šild další model, Aloš-10-A2 pro členy modelářského kroužku v Rousínově. Silueta trupu, stejně jako potah trupu slabou překližkou zůstává (možno nahradit balsou 2mm), je aerodynamicky upraven – zeštíhlen. Křídlo dostává nový profil – NACA 6409 a konce křídel jsou zaobleny do půlkruhu, stejně jako VOP. Stále si však Aloš-10 zachovává jednoduchost a eleganci.

     

 Zmíňka o modelu, doplněná snímkem, vyšla v Leteckém modeláři 12/1957 v článku Radoslava Čížka o soutěži konané v Kamenných Žehrovicích, které se Alois Šild s Alošem 10 zúčastnil.

Děkuji Vám za pozornost a já jdu stavět.

A co Vy?

S pozdravem Roman Fousek