5. kolo Pohárové soutěže v Jeseníku

Již třetí rok po sobě jsme se sešli na letišti AK Jeseník u soutěžního kola Pohárové soutěže RC historických modelů se spalovacím motorem kat. OTMR-AB, OTMR-C, NMR a Classic Texaco. Většina závodníků to má daleko, je třeba vyvětrat manželky, a tak zabrali horskou chatu Orbea a věnovali část týdne rekreaci a sportu v krásné přírodě okolo Jeseníku.

Sobotní ráno, v 9:00 na značkách. Dle předpovědí má foukat zesilující západní vítr a do toho možná také pršet. Oproti minulým ročníkům jsme nelétali (právě kvůli převládajícímu směru větru) z asfaltu u hangáru, ale přesunuli jsme se ca. 150 m dále do cípu letiště, který patří parašutistům. Maličko nás zarazila tráva v přírodním stavu (rozuměj neposečeném), no našli jsme si pro vzlety ze země místo, kde byla tráva řidší a nižší.

Každý začal létat kategorií dle svého uvážení. Sláva Štorek např. kat. NMR, kde předvedl model Hammerhead. Když si najdete tento model např. na outerzone, shledáte, že model neměl podvozek. Kategorie NMR ale musí startovat ze země. Sláva bezpečně startoval z rampy, kdy se model dotýkal směrovkou země. Tuto možnost jsme (mimo jiné) jako Česká republika navrhli i pro další čtyřleté období platnosti pravidel, nicméně zatím nic a ani další návrhy na změnu pravidel nebylo projednány, nejen kvůli již dvouleté pauze v pořádání ME kvůli pandemii.

Pro kat. OTMR-AB byl ředitelem soutěže povoleny vzlety z ruky. Tuto možnost využila menší polovina startovního pole.

Počasí bylo typické pro horké léto. Termika ráno až brzy dopoledne, přes poledne nic, dále zase až po 14. hodině.

 V Classic Texaco nastoupili 4 borci, z nichž jen 3 odletěli soutěžní let. Výsledkem je nejdelší let ze 3 pokusů. Efektní byl společný let Berryloida s Lanzo Bomberem před koncem soutěže. Vítěz letěl přes 28 minut!

OTMR-AB je vždy souboj “žhavíků s jiskrama“. Tentokrát do pořadí zasáhl i jeden diesel. Zvítězil K. Štorek s KL-61 s jiskrou, za ním skončil Chvátal Petr s D.G.73 s dieselem (a to mu ve 4 letu zabránilo vyčuděné servo pro zhasínání motoru), třetí Knob Petr se Sperhead Juniorem s jiskrou. Celkem letělo 9 modelů. Sláva Štorek létal se dvěma modely, a zvítězil by i s druhým (Fubar 65).

OTMR-C se létá výhradně s motory se zapalováním jiskřivou svíčkou. Létalo 7 modelů, mnozí tentokráte nepříliš úspěšně bojovali s chodem a spolehlivostí svých motorů. Můj první let se Sailplane dal na vteřinu přesné maximum 480 s. V dalším mi ale 8 s chybělo. Po chvíli čekání jen 5:06… . Ale hned další let vrací úsměv na tvář a společně s P. Knobem stáčíme po dosaženém maximu z obrovské výšky. O 10 sekund jsem nad Petrem Knobem létajícím s Playboyem vítězil, neboť jemu se další maximum nepodařilo. Třetí skončil Miroslav Vaněk s Benny Boxcar, kterému se podařila také dvě maxima po technické závadě v prvním letu.

Nejvíc modelů létalo v té nejjednodušší, ale co do rychlosti stoupání nejrychlejší kategorii – NMR. Již zmiňovaný Hammerhead Slávy Štorka nenašel přemožitele a s dvěma maximy zvítězil. Můj starý Robomb-X tentokrát létal lépe než průměrně a jedním skoromaximem společně s dalšími lety získal stříbro. Třetí místo si vylétal Petr Svoboda s Raketou 5 s podvozkem.

Modely přečkaly soutěž vesměs bez poškození (jedno nabořené ucho myslím bylo), ne tak majitelé. Míru Vaňka zase pokousala vrtule (tentokrát na ruce a jen malinko), no na chirurgii jsem se málem po čase vydal já! Pro starty modelů používám “šlapku“, kdy sešlápnutím uvolním ocelový kroužek spojený špagátkem s modelem. Vždy jsem si hrůzou představoval, co se stane, až se špagát utrhne… . Neutrhnul se, utrhnula se stabilizační plocha z trupu, ke které je přivázán (model Robomb-X pro kat. NMR). Stál jsem zrovna před modelem, zvedal jsem z pokleku po spuštění motoru. Model mi kuželem vrazil do boty, dá-li se tak nazvat gumový pantofel, tzv. croksy. Náraz naštěstí motor (žhavík McCoy .29 s APC 9/6) zastavil, krev se skoro nekonala, jen oděrka – list vrtule mě neseknul. Asi budu muset bezpečnost provozu ještě přehodnotit… .

Po vyhlášení vítězů, udělení cen a rozloučení se rozjíždíme domů či do penzionu. Vítr najednou sílí, večer se přidává déšť… .

Fotky nejsou, nikdo nefotil!

Miroslav Dvořáček