3. Pohárová soutěž Mýto 15.05.2021

V sobotu 15.05.201 se uskutečnila třetí Pohárová soutěž historických modelů letadel kategoriích OTMR-AB, OTMR-C, NMR, Classic Texaco. Sešli jsme se před devátou hodinou v docela velkém počtu 13 účastníků na perfektně připraveném letišti AMG Mýto, které jsme měli od klubu na tuto soutěž zapůjčené.

Bohužel po celotýdenních deštích část zatravněného letiště nešlo použít, ale asfaltová plocha byla plně využita pro starty modelů. Přistání bylo do určeného prostoru na nepodmáčenou zatravněnou plochu. Vítr foukal celý den proměnlivě 3 – 5 m/s.  Po nástupu, informacích o bezpečnostních a soutěžních pravidlech, začali v 9.30 hodin soutěžní lety.

Vzhledem k počasí se zrušilo létání na kola a během dne se upravili konec soutěžních kol na 14 hodinu. Během soutěžních letů se přihodilo řadu nechtěných situací. Při prvním letu se po několika vteřinách přerušilo ovládání Slávovi Štorkovi u jeho nového modelu Playboy Sr. OTMR-C a v sestupných kruzích klesal ve směru rybníka Němec. Vše dobře dopadlo a Slávek se vrátil do dětských let, když si zopakoval lezení na strom.

Počasí nedovolilo podávat výkony v podobě nalétaných maximálních časů, které byli výjimkou. Jen Sláva Štorek zaletěl tři max. časy v NMR. Stal se také nejúspěšnějším účastníkem, když zvítězil ve třech kategoriích. Každý účastník dostal malé občerstvení a první tři v každé kategorii věcné ceny a diplom.

Na občerstvení se podílel i Martin Křesadlo upečenými sladkostmi a Sláva Štorek mísou nakrájeného uzeného. Jako překvapení přijel kamarád Jarda Hrášek s modelem Albatros konstruovaným podle knihy Verna a s polomaketou dvourotorového Columbia Boeing 234. V přestávce na občerstvení kolem 12 hodiny nám předvedl své modely. Když si uvědomíme, že vše je výroba a žádná stavebnice, tak klobouk dolů. Po vyhlášení výsledků a předání cen, jsme se po půl třetí rozešli.

Ještě jednou bych chtěl poděkovat za perfektní přípravu letiště kamarádům z AMG Mýto, Františkovi Brožovi za fotodokumentaci, Jardovi Hráškovi za předvedení netradičních modelů, Michalovi Tesařovi za pomoc s organizací a všem ostatním co se akce zúčastnili.

Hlavně šlo o to si zalétat, po dlouhé době se zase setkat  a už se těšíme na Pohárovku 20.06.2021 v Ivančicích.

Petr Hrubý