14. „Memoriál“ je minulostí

Když někdo pořádá stejnou soutěž už po čtrnácté, nemělo by ho už nic překvapit. Letos jsem zjistil, že opak je pravdou a vždy vás něco překvapí. Tentokrát se přihlašovalo předem a v den ukončení  termínu, do kterého se měli soutěžící přihlásit, jsem měl v každé „motorové“ kategorii přihlášeny pouze dva soutěžící. Podle dohody to znamenalo, že se tyto kategorie létat letos nebudou. Po dohodě s prezidentem klubu, jsem tedy zrušil sobotní program a do nedělního přesunul kategorie ze soboty, o které byl zájem.

Podíval jsem se trochu do historie, jak tomu bylo třeba na prvním ročníku a byl to šok. Atomů bylo tehdy přihlášeno 12, v kategorii Classic 14 a čtyřstovek dokonce 19. Velkých elekter, tedy kategorie Open, bylo dokonce 23. Podle těchto čísel to vypadá, že historici pomalu ale jistě ustupují ze zájmu současných modelářů. Potěšující je snad to, že větroně ARC, se stále těší oblibě našich členů i členů jiných klubů. Také stoupá počet soutěžících mladších patnácti let. V kategorii ARC, bylo přihlášeno 21 modelů a z toho šest jich přihlásili soutěžící mladší patnácti let. Novinkou bylo také to, že soutěžily i dvě dívky. Devítiletá Terezka Kostečková, získala v ARC 15 třetí místo a dvanáctiletá Maruška Bačinová, vyhrála kategorii ARC – A2. Soutěžila mezi seniory a nechala za sebou takové ostřílené borce jako Kostečku, Vyskočila a Horáka. Srdečná gratulace! Nejstarším létajícím účastníkem byl právě Vláďa Horák, naproti tomu nejmladším, byl Honzík Roháč, kterému ještě není devět. Bohužel doplatil na to, že se létalo na kola a v posledních dvou se se řádně rozfoukalo a jeho Luňák, odmítal letět dopředu, jak se sluší na správně vychovaný model. V soutěži větroňů a čtyřstovek se objevily také dvě nové tváře. Martin Popovský a Patrik Baťka z Benešova. Oba létali dobře, ale zapomněli si přečíst pravidla a létali s gumicukem, který neodpovídal pravidlům, takže byli diskvalifikováni. Dobře létal i jejich Fulmen ve čtyřstovkách, ale neměl podvozek, což je také prohřešek proti pravidlům.

 

Celý týden před Memoriálem, bylo dost špatné počasí, ale v den konání vysvitlo sluníčko a celý den bylo nádherně. V odpoledních hodinách se dokonce několikrát objevila i termika, bohužel se sílícím větrem. Musím poděkovat kamarádům, kteří ač poměrně z daleka, neváhali, přijeli a pomohli s měřením a vůbec s organizací soutěže. Moje další poděkování, patří Mirkovi Severovi, který nelétal, ale zato se vzorně staral o naše žaludky. Poděkování patří i Model Klubu Lipence, který nás opět vzal nezištně pod svoje křídla a poskytl nám svoje letiště.

 

Myslím, že letošní Memoriál, byl jedním z těch podařených. Po ukončení letového programu, jsme předali hodnotné ceny prvním třem v každé kategorii a putovní pohár, který tentokrát odvezl domů Zdeněk Pucholt, který létal s modelem R. Čížka, Žehrovice 2. Příští rok, bude Memoriál už patnáctý a já budu doufat, že soutěžících i modelů bude zase více a že úroveň této soutěže, bude stoupat.

V. Kostečka


Výsledková listina: Výsledková listina 2019